Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu, poszkodowanym przysługują odpowiednie kompensaty, wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. W jakich okolicznościach można liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe poza odszkodowaniem? Wyjaśniamy, kiedy otrzymuje się zadośćuczynienie z OC sprawcy!

Polscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC. Gdy spowodują wypadek, otrzymują dzięki niemu wsparcie finansowe oraz mogą pokryć szkody wyrządzone innym uczestnikom zdarzenia. Nie każdy ma świadomość tego, że oprócz odszkodowania jest jeszcze zadośćuczynienie z OC sprawcy. Dowiedz się, czym jest i kiedy się je dostaje!

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – czym jest i kiedy przysługuje?

Po wypadku poszkodowany może uzyskać stosowne kompensaty, czyli odszkodowanie oraz zadośćuczynienie z OC sprawcy. Są to pieniądze przeznaczone na naprawę pojazdu lub odpowiadające jego wartości (gdy został doszczętnie zniszczony), a także kwota wypłacona w zamian za doświadczone krzywdy niematerialne. Dodatkowo w ramach zadośćuczynienia poszkodowani mogą ubiegać się o zwrot kosztów leczenia itp.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – czym jest i kiedy przysługuje?

Ponieważ ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą, ma taki sam zakres. Z tego względu większość kierowców stara się po prostu wykupić tanie OC – poszczególne towarzystwa mogą oferować za nie nieco inne stawki. W razie kolizji poszkodowani muszą zgłosić się po pieniądze do firmy, w której jest ubezpieczony sprawca. Jeśli taki kierowca zbiegnie z miejsca wypadku i nie da się go odnaleźć, wtedy przydatne okazuje się ubezpieczenie AC.

 

Odszkodowanie z OC sprawcy – czym różni się od zadośćuczynienia?

Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC sprawcy to terminy, które są często stosowane zamiennie, ale oznaczają zupełnie co innego. W wyniku wypadku dochodzi do dwóch rodzajów szkód – materialnych (zniszczony pojazd i przewożone przedmioty) oraz niematerialnych (uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia czy naruszenie dobra osobistego). Sprawca wypadku jest odpowiedzialny za wszystkie straty oraz krzywdy, dlatego jego firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana do zapłaty stosownych kompensat.

Co robić, gdy zadośćuczynienie z OC sprawcy jest niesatysfakcjonujące?

Niestety czasami zdarza się, że zadośćuczynienie z OC sprawcy jest zupełnie nieadekwatne. Poważny wypadek może mieć daleko idące skutki. Nie tylko leczenie czy rehabilitacja narażają na straty finansowe. W związku z utratą zdrowia można np. zostać zwolnionym z pracy (gdy nie jest się już w stanie wykonywać obowiązków związanych z danym stanowiskiem). To często prowadzi do kolejnych problemów ekonomicznych, a nawet psychicznych. OC sprawcy powinno pokryć wydatki związane także z takimi konsekwencjami.

Gdy otrzyma się zbyt niskie zadośćuczynienie, można się odwołać od decyzji towarzystwa, przedstawiając dokładną dokumentację potwierdzającą stan poszkodowanego. Jeśli to nic nie da, warto skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego. W ostateczności pozostaje skierować sprawę do sądu. By niezależnie od okoliczności mieć pewność, że będzie się od razu miało pieniądze na leczenie itp., warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie NNW.

Jak znaleźć korzystny pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych?

Jak znaleźć korzystny pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych?

Odpowiedzialni kierowcy inwestują w rozszerzone pakiety polis komunikacyjnych, zawierające dodatkowe świadczenia w ramach ubezpieczenia Assistance, AC czy NNW. Dzięki temu w każdej sytuacji mogą liczyć na odpowiednie wsparcie finansowe i nie tylko. KioskPolis.pl pomoże Ci sprawnie przejrzeć dziesiątki opcji, by bez problemu wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz – wypełnij go swoimi danymi oraz informacjami o posiadanym samochodzie. Na tej podstawie kalkulator OC w kilka chwil obliczy ceny pakietów od znanych ubezpieczycieli, po czym uszereguje je w przejrzystym zestawieniu. Dzięki temu możesz w pełni świadomie porównać dostępne opcje i wybrać najlepszą z nich.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy jest kompensatą niematerialnych szkód, czyli wszelkich wydatków związanych z pogorszeniem zdrowia fizycznego i psychicznego oraz innych następstw wypadku. Jeśli jest niesatysfakcjonujące, można odwołać się do towarzystwa ubezpieczeniowego. Aby zawsze uzyskać adekwatną pomoc, zainwestuj w szersze pakiety polis komunikacyjnych!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie zadbać o wszystkie formalności. […]

więcej
Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w czwartym kwartale 2018

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w czwartym kwartale 2018

Wrzesień to pożegnanie z wakacjami. Dla wielu to koniec nie tylko dni wolnych od szkoły czy pracy, ale również… ubezpieczenia OC. Jeśli chciałbyś przedłużyć, zmienić lub wybrać całkowicie nową polisę – sprawdź nasz ranking ubezpieczeń OC. Dowiedz się, […]

więcej
Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Kupując używane auto, trzeba mieć pewność, że posiada ono ważne ubezpieczenie OC. OC po kupnie używanego samochodu przechodzi na nowego właściciela, jednak trzeba mieć świadomość tego, na jakich zasadach, gdyż czasem mogą wyniknąć z tego pewne nieporozumienia. Czego […]

więcej
OC z wsteczną datą – rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat kupowania OC „po terminie”!

OC z wsteczną datą – rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat kupowania OC „po terminie”!

Każdy pojazd, który porusza się po drogach publiczny musi zostać ubezpieczony przez właściciela od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma możliwości rezygnacji z takiego ubezpieczenia. Kierowcy zastanawiają się czasami, czy możliwe jest ubezpieczenie OC z datą wsteczną, jeśli zapomną o […]

więcej