Rekalkulacja stawki OC – 3 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

Rekalkulacja stawki OC – 3 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

5/5 - (Ocen: 4)

Kup OC

Po zakupie używanego samochodu nie zapłaci się za niego takiej samej składki za ubezpieczenie jak poprzedni właściciel. Musi wtedy nastąpić tzw. rekalkulacja stawki OC. Wyjaśniamy trzy kwestie związane z tym procesem!

W określonych przypadkach ubezpieczalnia ponowne przelicza wysokość stawki za ubezpieczenie OC. Ceny polis samochodowych są ściśle uzależnione nie tylko od danych pojazdu, ale także od kierowcy. Każda zmiana ma więc wpływ na wysokość ceny ubezpieczenia. O czym warto wiedzieć, by nie być zaskoczonym lub nie przepłacić? Przedstawiamy trzy zagadnienia, które są szczególnie ważne w przypadku rekalkulacji stawki OC!

Dlaczego stosuje się rekalkulację stawki OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe w Polsce – każdy samochód oraz inne pojazdy w użytku muszą być objęte tą polisą. Wysokość składki jest obliczana m.in. na podstawie tzw. oceny ryzyka. Osoby o długim stażu jako kierowca, mogące w dodatku pochwalić się bezszkodową jazdą, otrzymują duże zniżki. Wynika to z tego, że ciąży na nich stosunkowo niskie ryzyko wypadku.

Zupełnie innym przykładem są osoby młode, które niedawno zdały prawo jazdy. Ze względu na brak doświadczenia, są szczególnie narażone na niebezpiecznie sytuacje na drodze. Podobnie jest w przypadku klientów, którzy mają za sobą wiele stłuczek i kolizji. Wysokość składki OC dla takich osób może być nawet kilkukrotnie wyższa, niż dla wzorowego, doświadczonego kierowcy.

Kiedy konieczna jest rekalkulacja stawki OC?

Rekalkulacja stawki OC

Wbrew pozorom, rekalkulacja stawki OC następuje nie tylko w razie kupna używanego auta. Oczywistą sytuacją jest utrata zniżek za bezszkodową jazdę, jeśli dojdzie do wypadku. Zmienia się wtedy nie tylko profil kierowcy, ale też i auta. Po wypadku pojazd jest bowiem z pewnością w pewnym stopniu mniej sprawny, niż nowe auto.

Wielu ubezpieczycieli podwyższa cenę stawki także w sytuacji, gdy np. dziecko zda egzamin na prawo jazdy i zacznie użytkować auto swoich rodziców. Wtedy pojazd jest bardziej narażony na kolizje, dlatego rośnie cena OC. Wiele osób ukrywa fakt udostępniania auta swoim podopiecznym, ale w sytuacji, gdy spowodują oni wypadek lub kolizję, ubezpieczalnia z pewnością znacznie podniesie wysokość składki.

Niektórzy celowo lub omyłkowo podają podczas zawierania umowy informacje niezgodne z prawdą. W momencie gdy ubezpieczalnia wykryje jakąkolwiek nieścisłość, z pewnością zmieni wysokość stawki.

Oczywiście rekalkulacja może w niektórych przypadkach wypaść także bardzo korzystnie. Przeliczenie ceny składki można jednak otrzymać nawet dopiero po kilku miesiącach, dlatego jeśli mamy podejrzenie, że powinniśmy płacić znacznie mniej, najrozsądniej jest po prostu od razu zgłosić się do ubezpieczyciela w tej sprawie. Powinno to przyspieszyć cały proces i pozwoli uniknąć zawyżonych opłat.

Co zrobić, gdy rekalkulacja stawki OC wypadła bardzo niekorzystnie?

Rekalkulacja stawki OC

Niestety czasem można się nieprzyjemnie zdziwić tym, jak drogie OC ma nas obowiązywać po rekalkulacji. Co zrobić w sytuacji, gdy stawka okazała się bardzo wysoka? Można spróbować odwołać się do ubezpieczyciela, jednak zwykle takie działania nie są zbyt skuteczne. Najrozsądniejszym wyjściem jest szybkie wypowiedzenie umowy i znalezienie lepszej opcji.

Ponieważ polisa OC jest obowiązkowa, wielu osobom zależy na czasie podczas jej poszukiwań. Nasza porównywarka ubezpieczeń umożliwia znalezienie odpowiedniej oferty już w kilka minut! Wystarczy wypełnić formularz on-line wszystkimi wymaganymi danymi, by uzyskać kompleksowe zestawienie najlepszych propozycji od znanych ubezpieczalni. Kalkulator OC uwzględnia te same dane, co systemy firm ubezpieczeniowych, dlatego oblicza spersonalizowane, dokładne ceny składek. Bez wychodzenia z domu można już w kilka chwil znaleźć najtańsze OC!

Ubezpieczenie samochodu wcale nie musi być drogie. Jeśli rekalkulacja stawki OC wypadła mniej korzystnie, niż się spodziewałeś, sam poszukaj lepszej oferty! Nie ma sensu przepłacać, gdy w kilka minut możesz znaleźć opcje tańsze nawet o połowę!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

  • Chmiel Iwona
    - -

    Mam pytanie, jeśli kupię samochód z opłaconym OC i przepisaną polisą na mnie czy muszę robić rekalkulację czy mogę jeździć do momentu jej wygaśnięcia.

    • Dominik Baczewski
      - -

      Można użytkować polisę OC poprzedniego właściciela do momentu jej wygaśnięcia, jednak Towarzystwo Ubezpieczeniowe może, ale nie musi, wykonać rekalkulację składki już pod nowego właściciela pojazdu.

  • Darek
    - -

    A co zrobic jezeli firma przysłąa rekalkulacje po roku od wygasniecia ubezpieczenia. I jest ona trzy krotnie wieksza niz zawarte w tym czasie ubezpieczenie. Ewidentnie firmy wykorzystują tą lukę (nie wiedzęklientów) aby osiągnąć kożyść finansową

    • Iwona Sowuska
      - -

      Może Pan skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w celu wyjaśnienia sprawy lub Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym.

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje OC dla seniora?

Ile kosztuje OC dla seniora?

Z pewnością wiesz, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie dowierzają pewnym grupom kierowców. Tak jest chociażby z osobami młodymi czy sportowcami, którzy kojarzeni są z brawurową, a przez to ryzykowną jazdą. Jak wygląda jednak sytuacja w przypadku seniorów? Zobacz, ile […]

więcej
Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC może dla części kierowców stanowić niebagatelny wydatek. Przykład stanowią właściciele samochodów o najniższych zarobkach, emeryci, renciści oraz studenci. Właśnie dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle udostępniają opcję ratalnej płatności za polisę OC. Takie rozwiązanie okazuje się […]

więcej
Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

Wybierasz się autem do Chorwacji? Zielona Karta (OC) może się okazać niezbędna! Szczególnie, gdy np. planujesz większą podróż po Bałkanach. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto mieć taką polisę.

więcej
OC w polskich miastach 2019: gdzie kupimy najtańsze OC, a gdzie najdroższe?

OC w polskich miastach 2019: gdzie kupimy najtańsze OC, a gdzie najdroższe?

Średnia cena ubezpieczenia OC wynosi ok. 1000 złotych, ale różnice pomiędzy poszczególnymi miastami są zaskakująco duże. Najkorzystniejsze oferty bywają niższe nawet o kilkaset złotych! W których polskich miastach jest najtańsze OC?

więcej