Winiety Słowacja

Winiety Słowacja

4.2/5 - (Ocen: 6)

Wybierając się w słowacką podróż autem – pomyśl o zakupie winiety. Słowacja wprowadziła elektroniczny system sprzedaży. Winiety na wszystkie płatne drogi na Słowacji wykupisz i opłacisz więc szybko i bez większych problemów. Zakupów dokonasz przez internet lub smartfona – nawet tuż przed samą podróżą!

Nie chcąc mieć problemów podczas kontroli drogowej, warto kupić dopasowany do typu pojazdu bilet drogowy. Ma to znaczenie zarówno, gdy jedynie przejeżdża się przez Słowację, jak i też, gdy planuje się spędzenie urlopu w tym kraju. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której podczas kontroli drogowej brak uiszczenia opłaty za przejazd będzie skutkował nałożeniem mandatu. Takie kary mogą być wysokie, co należy brać pod uwagę, jeśli nie chce się być narażonym na niepotrzebne wydatki. Planując przejazd przez Słowację, warto sprawdzić mapy winiet na Słowacji, co pozwala ustalić, czy niezbędne będzie dokonanie zakupu biletu drogowego. Bywa to również sposobem na zaplanowanie przejazdu przez różne kraje podczas podróży po Europie. Sprawdzić można, także warunki, na których można kupić, choćby winiety Czechy.

Winiety – Słowacja. Jak to działa?

Na Słowacji, podobnie jak w Czechach, o czym pisaliśmy w artykule Autostrady w Czechach – przeczytaj przed podróżą, przejazd autostradami i drogami ekspresowymi jest płatny. Co więcej, również poruszanie się po tzw. drogach I klasy wymaga posiadania winiety. Słowacja, w przeciwieństwie do Czech, postawiła jednak już kilka lat temu na dokumenty w formie elektronicznej. Winiety kupimy i opłacimy przed podróżą – przez internet. Będą one ważne w wybranym przez nas okresie i, co więcej, nie musimy ich naklejać na szybę. To, czy przejazd naszym pojazdem przez drogi płatne jest opłacony, sprawdza system kamer na autostradach. Weryfikują one numer rejestracyjny w bazie sprzedaży winiet. Dane pobierane są automatycznie.

Winiety Słowacja – Bratysława

Wybierasz się na wypoczynek narciarski lub zdobywanie słowackich szczytów? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł Ubezpieczenie na narty Słowacja.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Słowacja – drogi płatne, ale i bezpłatne

Jadąc samochodem na Słowację, warto pamiętać, że niektóre odcinki dróg, wyłączając autostrady i drogi ekspresowe, są nadal bezpłatne. Gdzie? Przykładowo, wybierając się w Tatry Wysokie ominiemy trasy płatne. Wykupienie winiet to dobry pomysł w przypadku, gdy chcemy przemieszczać się pomiędzy głównymi ośrodkami miejskimi na Słowacji. Jazda po autostradach i drogach ekspresowych z pewnością będzie szybsza i wygodniejsza.

Winieta – Słowacja. Gdzie kupić winiety na Słowacji?

Wjeżdżając na teren Słowacji autostrady, drogi ekspresowe i drogi I klasy są płatne. Winiety, do poruszania się po tych trasach, kupimy zarówno przez internet, jak i bezpośrednio po przekroczeniu granicy. Jak najlepiej tego dokonać? Dokument wybierzemy i opłacimy:

 • przez internet – winiety na słowackie drogi kupimy na portalu eznamka.sk,
 • przy użyciu aplikacji mobilnej – do opłacenia słowackiej winiety można użyć smartfona i aplikacji eznamka,
 • w automatach samoobsługowych – automaty znajdują się na przejściach granicznych lub na stacjach benzynowych z oznaczeniem eznamka lub emyto.

Winieta Słowacja – wyjazd autem

Jak wybrać winiety na Słowacji online?

Planując wyjazd na Słowację, warto sprawdzić, jak można dokonać zakupu biletu drogowego. Pozwala to wybrać taki sposób zrealizowania transakcji, który będzie najbardziej wygodny. Gdy chce się zrealizować transakcję przed wyjazdem, wówczas można zdecydować się na skorzystanie z zakupu za pośrednictwem strony internetowej słowackiego operatora. Dla Polaków przygotowana została wersja w języku polskim. Intuicyjny serwis internetowy sprawia, że winiety online na Słowacji, można kupić bez  większych problemów. Natomiast, gdy nie skorzystało się z takiej opcji, wówczas zawsze można uzyskać bilet drogowy w punktach stacjonarnych. Obejmuje to między innymi winiety na Słowacji na stacji benzynowej.

Jaka elektroniczna winieta przy podróży na Słowację?

Nie w każdym kraju można korzystać z takich samych, w których obowiązuje wybrany typ opłaty drogowej. W wielu krajach dostępna jest tygodniowa winieta, która może być wystarczająca, gdy planuje się wyłącznie przejazd przez wybrany kraj. Cena za nią będzie mniejsza niż w przypadku decydowania się na dłuższy okres ważności. Na Słowacji, także można zdecydować się na różne opcje przy zakupie biletów drogowych.

Nie ma tygodniowych wersji, ale można zdecydować się na ważność winiety na Słowacji:

   • dziesięciodniową,
   • trzydziestodniową,
   • roczną,

Zatem podobnie jak w sytuacji, gdy kupuje się ubezpieczenie turystyczne na Słowacji, warto dokładnie określić, który bilet drogowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Poszczególne wersje dostępne są w różnych cenach. Zatem przy planowaniu jedynie przejazdu przez Słowację nie warto przepłacać za roczne winiety. Opłacalna będzie miesięczna winieta na Słowacji, która wystarczy podczas dwutygodniowych wakacji w tym kraju. Dodatkowo już na etapie planowania wyjazdu wakacyjnego, warto sprawdzić,  gdzie kupić winiety na Słowacji. W ten sposób można dokonać wyboru takiej opcji zrealizowania transakcji, która jest bardziej wygodna. Decydując się na elektroniczne winiety na Słowacji, można szybko sprawdzić ceny, czy warunki, na których obowiązuje bilet drogowy. Natomiast podczas przejazdu przez ten kraj wygodniejszym rozwiązaniem może być dokonanie zakupu bezpośrednio w stacjonarnych punktach sprzedaży. 

Jakie są ceny za winietę na Słowację?

Gdy planuje się wyjazd wakacyjny na Słowację, niezbędna jest odpowiednia organizacja. Ma to znaczenie z punktu widzenia ograniczenia niespodziewanych sytuacji. Trzeba z odpowiednim wyprzedzeniem zdecydować się na dopasowane do potrzeb ubezpieczenie turystyczne. W tym celu skorzystać można z takich narzędzi jak porównywarka ubezpieczeń turystycznych. Warto zapoznać się, także z innymi wydatkami, co obejmuje ceny za winiety Słowacji.

W zależności od okresu ważności biletu drogowego trzeba za niego zapłacić:

   • 10 euro za 10-dniową wersję,
   • 14 euro za wersję 30-dniową,
   • 50 euro za opcję roczną.

Natomiast zdecydowanie się na uiszczenie opłaty za przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami ma znaczenie z punktu widzenia uniknięcia ewentualnej kary za brak winiety na Słowacji. Ustalenie tego, czy niezbędne jest kupienie biletów drogowych, wymaga określenia sposobu poruszania się samochodem. Przy podróżowaniu między największymi miastami korzystanie jedynie z bezpłatnych dróg będzie uciążliwe. Znacznie wydłuży to czas dojazdu w wybrane miejsce. Zatem trzeba brać pod uwagę, że najczęściej korzysta się z dróg szybkiego ruchu, a brak biletu drogowego sprawi, że podczas kontroli zostanie nałożona kara za brak winiety na Słowacji. Grzywna może wynieść nawet dziesięciokrotność ceny rocznego biletu drogowego, czyli 500 euro. Zatem zdecydowanie warto uniknąć sytuacji, w której będzie się podróżować płatnymi drogami bez wykupienia winiet. Nawet zakup najdroższej winiety będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż konieczność zapłacenia wysokiej grzywny.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

 • Krzysztof Błażewicz
  - -

  Witam .
  Mam pytanie , kupując winete na Słowacji na stacji benzynowej w dniu np. 20.06 br., O godz.17 od której godziny jest ważna wineta
  Kupując droga elektroniczną na w/w datę od której godziny jest ważna.

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   Winieta będzie ważna od dnia zakupu.

   • Tomek
    - -

    Witam mam taki problem właśnie wróciłem z Słowacji i przez przypadek wjechałem na autostradę która jechałem jakieś 15 km a nie miałem kupionej winiety prosze o pomoc co mam zrobić w takiej sytuacji ?

    • Katarzyna Dabrowska
     - -

     Dzień dobry,
     W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Inspekcją Transportu Drogowego.

Więcej artykułów i porad
5 sytuacji, w których warto skorzystać z krótkoterminowego Assistance

5 sytuacji, w których warto skorzystać z krótkoterminowego Assistance

5/5 – (Ocen: 1) Ubezpieczenie samochodu chroni przed wydatkami związanymi z naprawami czy odszkodowaniami. Nie każdego stać jednak na opłacanie składki za dodatkową całoroczną ochronę. W razie potrzeby można wykupić Asisstance obowiązujący przez określony czas. Przedstawiamy 5 sytuacji, […]

więcej
Co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku?

Co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku?

5/5 – (Ocen: 1) Składki za ubezpieczenia komunikacyjne są inne dla każdego kierowcy i pojazdu. Towarzystwa obliczają ich wysokość na podstawie wielu kryteriów. Często stosują też własne przeliczniki, więc pomiędzy ofertami poszczególnych firm można zauważyć spore różnice. Od […]

więcej
Optymalizuj wydatki, szukając tańszego OC

Optymalizuj wydatki, szukając tańszego OC

4.9/5 – (Ocen: 36) Zgodnie z polskim prawem masz obowiązek ubezpieczyć pojazd mechaniczny, którego jesteś właścicielem. Od Ciebie jednak zależy, z oferty jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego skorzystasz i czy trafisz na najtańsze ubezpieczenie samochodu, oszczędzając tym samym pieniądze. Przekonaj […]

więcej
Karencja

Karencja

5/5 – (Ocen: 1) Karencją jest okres obowiązujący przy zawieraniu umowy z ubezpieczycielem, w którym ochrona może być ograniczona lub jeszcze nie obowiązuje. Okres karencji najczęściej występuje przy zawieraniu ubezpieczeń na życie lub grupowych i dopiero po okresie […]

więcej