Wyjazd do Włoch – jakie ubezpieczenia mogą nam się przydać?

Wyjazd do Włoch – jakie ubezpieczenia mogą nam się przydać?

Planujesz urlop w słonecznej Italii? EKUZ czy polisa oferowana przez biuro podróży mogą nie wystarczyć. Jeśli w razie potrzeby chcesz uzyskać niezbędne wsparcie, powinieneś zainwestować w dodatkową ochronę. Podpowiadamy, jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie na wakacje we Włoszech!

Marzy Ci się wypoczynek nad Morzem Śródziemnym, zwiedzanie starożytnych zabytków i degustacja pysznych dań? Idealny urlop w każdej chwili może zostać przerwany przez różne nieprzyjemne sytuacje. Z tego względu przed wyruszeniem w drogę trzeba koniecznie się odpowiednio zabezpieczyć. Pandemia nadal nie została jeszcze całkowicie pokonana, a poza tym turystom zagraża jeszcze wiele innych niebezpieczeństw. Dowiedz się, jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Włoch!

Wyjazd do Włoch 2021 – czy jest bezpiecznie?

Wyjazd do Włoch 2021 – czy jest bezpiecznie?

Na początku pandemii sytuacja we Włoszech była dramatyczna. Jak jednak wygląda obecnie, po wprowadzeniu systemu szczepień? Stan wyjątkowy został przedłużony do dn. 31 lipca 2021 r. W mocy pozostają ramy prawne pozwalające na wprowadzanie ad hoc obostrzeń centralnych i lokalnych. Nadal obowiązuje też podział na strefy – białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną (są one co tydzień aktualizowane, dlatego warto sprawdzić tę kwestię tuż przed wyjazdem).

Na terenie całego kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek i zasłaniania dróg oddechowych we wszystkich przestrzeniach zamkniętych oraz na świeżym powietrzu z wyjątkiem przestrzeni, które zapewniają odizolowanie od innych osób. Obowiązek ten nie dotyczy jedynie:

  • dzieci do lat sześciu;
  • osób ze schorzeniami lub niepełnosprawnościami wykluczającymi użycie maseczki;​​​​​​
  • osób uprawiających w danym momencie sport, np. jogging/footing.

Osoby przyjeżdżające do Włoch z państw zaliczonych do Kategorii C (w tym też z Polski) co najmniej do 30 lipca br. są zobowiązane do:

  • rejestracji przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form;
  • przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, zaświadczenie o szczepieniu czy przebyciu choroby COVID-19 nie zwalania z obowiązku przedstawienia wyniku testu. Nie muszą posiadać go jedynie:

  • dzieci poniżej 2. roku życia;
  • osoby wjeżdżające własnym środkiem transportu (jeśli planują opuścić terytorium Włoch w ciągu 36 godzin od wjazdu);
  • osoby przesiadające się na lotniskach w podróży do innych państw(bez opuszczania strefy tranzytowej);
  • osoby wjeżdżające do Włoch na czas nie dłuższy niż 120 godzin (z udowodnionych przyczyn zawodowych, zdrowotnych lub absolutnej konieczności);
  • załogi środków transportu.

Przed wyjazdem koniecznie powinno się zapoznać z dodatkowymi obostrzeniami lokalnymi i regionalnymi. Ponieważ sytuacja dynamicznie się zmienia, najrozsądniej jest na bieżąco zapoznawać się z wprowadzanymi zmianami. Informacje na ten temat można znaleźć, np. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Powrót do Polski

Od marca 2021 roku stosowana jest obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę w celu udania się do miejsca zamieszkania lub pobytu w RP. Osoby podróżujące drogą powietrzną muszą przedstawić negatywny wynik testu lub zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu.

Kto jest zwolniony z kwarantanny? Osoby posiadające negatywny wynik testu, zaszczepieni, ozdrowieńcy, a także dzieci do 12. roku życia, które przekraczają granicę Rzeczypospolitej Polskiej z rodzicem zaszczepionym lub posiadającym negatywny wynik testu.

Ubezpieczenie Włochy – dlaczego warto wykupić polisę turystyczną?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest respektowana we Włoszech, dlatego wiele osób myśli, że może zrezygnować z zakupu polisy turystycznej. EKUZ zapewnia jednak bardzo ograniczone wsparcie. Darmowy jest jedynie krótki pobyt w szpitalu, w podstawowym standardzie (m.in. bez zaawansowanych badań). Za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu płaci się zryczałtowaną opłatę w wysokości ok. 150 zł, a leczenie ambulatoryjne czy transport medyczny są w całości odpłatne.

Polisy turystyczne oferowane przez biura podróży również nie dają kompleksowej ochrony. Najczęściej obejmują bardzo ograniczony zakres, a do tego oferują niską sumę gwarantowaną na leczenie. Jeśli chce się otrzymać pomoc w razie poważnego wypadku, choroby, kradzieży bagażu, nagłej konieczności powrotu do kraju czy innych kłopotów (np. związanych z uszkodzeniem mienia), rozsądniej jest kupić pełnoprawne ubezpieczenie.

Co powinno zawierać ubezpieczenie Włochy?

Ubezpieczenie Włochy powinno mieć wysoką sumę gwarantowania kosztów leczenia. Najlepiej jest wybrać możliwie największą, ale za minimum można uznać 30 tys. euro. Przy tym trzeba się upewnić, że towarzystwo pokrywa wszystkie wydatki związane z leczeniem, czyli też koszty transportu medycznego czy organizacji akcji ratunkowych.

Kolejnym ważnym elementem polisy jest NNW. Świadczenie to gwarantuje odszkodowanie w razie wypadku, który doprowadził do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonej osoby. Jego wysokość jest obliczana na podstawie tabeli procentowej. Im poważniejsze konsekwencje, tym więcej pieniędzy się otrzyma. W przypadku śmierci czy trwałego kalectwa wypłacana jest cała suma gwarantowana.

Niezwykle przydatne jest także OC w życiu prywatnym. Pokrywa koszty odszkodowania w razie spowodowania szkody na mieniu lub zdrowiu osób trzecich. Pozwala uniknąć poważnych konsekwencji finansowych, np. po przypadkowym uszkodzeniu wyposażenia w hotelu.

Elementem wybranych polis jest także Assistance, czyli usługa zapewniająca dostęp do całodobowej infolinii. Dzwoniąc na nią można uzyskać pomoc, np. w znalezieniu najbliższego hotelu czy alternatywnego środka transportu. Niektóre towarzystwa gwarantują nawet wsparcie ze strony tłumacza czy prawnika.

Czy warto inwestować w rozszerzenia do polisy na wakacje we Włoszech? Z dodatków szczególnie przydatne są m.in. ubezpieczenie bagaży/dokumentów/sprzętu sportowego, ubezpieczenie osób chorych przewlekle czy tzw. klauzula alkoholowa (dzięki niej z ochrony nie są wyłączone zdarzenia, do których doszło po spożyciu napojów wysokoprocentowych).

Ubezpieczenie Włochy – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie Włochy – na co zwrócić uwagę?

Wybierając ubezpieczenie na wakacje we Włoszech koniecznie trzeba sprawdzić warunki i zakres polisy, opisane w dokumencie OWU. Tylko w ten sposób rzeczywiście pozna się dane świadczenie. Szczególnie ważnym fragmentem są tzw. wyłączenia. Często towarzystwa zastrzegają, że nie zagwarantują pomocy w określonych sytuacjach czy okolicznościach. Jeśli planuje się, np. uprawiać sport, zazwyczaj trzeba dokupić stosowne rozszerzenie. W sezonie letnim 2021 należy też koniecznie sprawdzić politykę danej firmy względem zdarzeń związanych z pandemią i zachorowaniem na COVID-19.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także dodatkowo specjalne polisy, które uwzględniają koszty odwołanego lub przerwanego wyjazdu. W ramach takiego świadczenia można odzyskać część straconych pieniędzy wydanych, np. na bilety czy zakwaterowanie. W realiach pandemicznych plany wakacyjne mogą zmienić się z dnia na dzień, dlatego dobrze jest postarać się znaleźć wariant z takim rozszerzeniem.

Jak znaleźć idealne ubezpieczenie turystyczne?

Wpisujesz w wyszukiwarkę hasło „ubezpieczenie Włochy” i nie masz pojęcia, który wariant wybrać? Najrozsądniej jest porównać wszystkie dostępne opcje, by znaleźć ofertę o najlepszych warunkach, a także cenie. Z Kioskpolis.pl poszukiwania są o wiele łatwiejsze! Na naszej stronie znajdziesz krótki, prosty formularz. Po wpisaniu podstawowych danych o wyjeździe i zaznaczeniu odpowiednich kryteriów algorytm przeszuka dostępne oferty. W mniej niż 3 minuty przygotuje dla Ciebie przejrzystą listę, z opisami oraz cenami składek.

Ponieważ wyniki są uszeregowane od najtańszej do najdroższej opcji, możesz szybko zrobić wstępną selekcję. Wtedy wystarczy, że poświęcisz chwilę na bardziej uważne porównanie najciekawszych wariantów. Kiedy już wybierzesz idealną polisę, za pomocą kilku kliknięć sfinalizujesz jej zakup. Wszystkie formalności możesz załatwić online, a cały proces zajmie Ci nie więcej niż kilkanaście minut.

Jeśli chcesz ze spokojem ducha cieszyć się wakacjami, koniecznie wykup ubezpieczenie na wyjazd do Włoch. Porównaj dostępne oferty, by wybrać najbardziej opłacalną opcję. Zadbaj o odpowiednią ochronę, a będziesz przygotowany na każdą ewentualność!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ubezpieczenie do Anglii – jaki pakiet wybrać?

Ubezpieczenie do Anglii – jaki pakiet wybrać?

Wybierasz się do Anglii? Nie zapomnij o wykupieniu odpowiedniej polisy turystycznej. Sprawdź, jakie ubezpieczenie będzie najlepsze podczas podroży do tego kraju i czy po Brexicie wciąż możesz tam korzystać z darmowej karty EKUZ!

więcej
Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać i o jakie sprawy zadbać. Przejrzyj listę rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży. Zobacz, czego musisz dopilnować, jeśli w aucie będzie pies, a także jakie ubezpieczenie […]

więcej
Ubezpieczenie od koronawirusa – gdzie kupić?

Ubezpieczenie od koronawirusa – gdzie kupić?

Pandemia SARS-CoV-2 trwa ponad rok. Chociaż powszechne są już programy szczepień i w wielu krajach na świecie sytuacja jest dość dobrze opanowana, nadal nie można bagatelizować sytuacji. Zachorowanie na COVID-19 może narazić na poważne konsekwencje finansowe i nie […]

więcej
Słownik pojęć dla ubezpieczenia turystycznego

Słownik pojęć dla ubezpieczenia turystycznego

Wybierasz się w swoją pierwszą większą podróż? A może podróżujesz coraz częściej? Nieznacznie od sytuacji warto, byś znał podstawowe pojęcia ubezpieczeniowe w ubezpieczeniu turystycznym. Pozwoli Ci to uniknąć niemiłych niespodzianek, a także podejmować świadome i najkorzystniejsze decyzje. Przekonaj […]

więcej