Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

4/5 - (Ocen: 1)

Zakup wycieczki związany jest z koniecznością wydania sporych pieniędzy, więc warto się zabezpieczyć kupując ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wakacji. Taki produkt będzie w stanie zapewnić, że nie straci się środków finansowych, gdy w określonych sytuacjach nie będzie można zdecydować się na wykupiony wyjazd. Nawet starannie zaplanowany wyjazd może nie dojść do skutku z powodu nieprzewidzianych sytuacji.

Gdy dojdzie do zdarzeń losowych, których nie można było przewidzieć, wówczas można utracić środki finansowe, które zainwestowało się w wykupienie wycieczki w firmie turystycznej. Taka sytuacja może być związane z Covid, a ubezpieczenie od rezygnacji z podróży pozwoli na określonych warunkach odzyskać pieniądze.

Jednak powodem wykupienia takiej polisy może być nie tylko choroba, ale również:

  • wypadek,
  • kradzież dokumentów.

Oczywiście to w jakich sytuacjach będzie można liczyć na odzyskanie pieniędzy zależy od konstrukcji konkretnej polisy.

Czym jest ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu?

Przedmiotem polisy, która chroni w sytuacji zrezygnowania z podróży jest ryzyko, które ponosi ubezpieczony w związku z możliwością utraty środków finansowych. Zatem ubezpieczenie od rezygnacji z podróży chroni przed takim zdarzeniem, gdy przed planowanym wyjazdem odwoła się go. Taka ochrona jest szczególnie korzystna, gdy zaplanowało się podróż z dużym wyprzedzeniem. Często opłaca się wycieczkę z pewnym wyprzedzeniem. Zatem ubezpieczenie turystyczne, które zabezpieczy przed ryzykiem braku możliwości skorzystania z zakupionego wyjazdu będzie opłacalne.

W jakich wersjach występuje ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki?

Decydując się na ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu, można wybierać różne warianty.

Polisa rezygnacji z wycieczki może obejmować:

  • zwrot kosztów w przypadku anulowania biletów podróżnych,
  • zwrot pieniędzy przy rezygnacji z zarezerwowanego noclegu,
  • możliwość odzyskania pieniędzy przy całkowitej rezygnacji z zaplanowanej wycieczki.

To, jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji podróżnego. Każdy zakres polisy może być korzystnym rozwiązaniem w nieco innych sytuacjach. Zatem zanim wybierze się ubezpieczenie biletu lotniczego od kosztów rezygnacji, warto ocenić indywidualne ryzyko związane z konkretnymi zdarzeniami, które obejmie wykupiony produkt. Następnie można porównać poszczególne oferty, które dostępne są w towarzystwach reasekuracji. Wykorzystana może być do tego porównywarka ubezpieczeń turystycznych, która ułatwia realizowanie analizy rynku. Pozwala to sprawdzić szczegóły ofert, co pozwala wybrać takie, które spełniają oczekiwania. Wówczas można się skontaktować z firmą ubezpieczeniową w celu zapoznania się z warunkami, które w umowie o ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki.

Jak działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży z powodu Covid?

Pandemia Covid sprawiła, że rynek turystyczny drastycznie się zmienił. Równocześnie towarzystwa reasekuracji przygotowały produkty, które mają ułatwić korzystanie z wyjazdów turystycznych. Do takich można zaliczyć polisę chroniącą podróżnego na wypadek rezygnacji z wycieczki z powodu koronawirusa. Taki produkt działa podobnie, jak ochrona przed utratą środków finansowych w związku z zakupem wycieczki, gdy wystąpiła konkretna choroba.

Polisa może chronić, gdy dojdzie do takich sytuacji jak:

  • nagłe zachorowanie na Covid ubezpieczonego,
  • nagłe zachorowanie na Covid osoby bliskiej ubezpieczonego,
  • śmierć z powodu Covid ubezpieczonego, współuczestnika podróży, najbliższego krewnego.

Taka polisa zapewnia zwrot zaliczki za wycieczkę. W ten sposób nie trzeba obawiać się sytuacji, w której wykrycie Covid nawet na kilka dni przed wyjazdem, nie będzie skutkować utratą środków finansowych. Takie ubezpieczenie podróży oraz kosztów rezygnacji jest doskonałym rozwiązaniem, gdyż możliwość nagłego zachorowania jest trudne do przewidzenia. Z tego powodu możliwość zabezpieczenia się przed takimi, trudnymi do przewidzenia, ale bardzo prawdopodobnymi zdarzeniami będzie opłacalne. 

Ile będzie kosztować ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

Turyści, którzy rozważają ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej biorą pod uwagę nie tylko zakres i skuteczność ochrony, ale również to, ile będą musieli zapłacić za wykupienie produktu. Nie jest to tani produkt. Składka za rezygnację z wycieczki z powodu choroby może wynieść około 50 złotych. Tyle trzeba będzie zapłacić za podstawową wersję polisy. Natomiast warto sprawdzić ranking ubezpieczeń turystycznych, aby zorientować się ile trzeba zapłacić za produkty z rozszerzeniem. Za takie polisy trzeba będzie zapłacić nieco większe pieniądze.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na gaz?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na gaz?

Jesteś posiadaczem auta na gaz? Z pewnością zauważyłeś więc, że ceny OC, które proponują Ci ubezpieczyciele różnią się od propozycji składanych właścicielom samochodów na benzynę. Czy wiesz dlaczego? Sprawdź, czym auta z instalacją LPG różnią się od pozostałych […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania powinno być dopasowane do Twoich indywidualnych oczekiwań oraz specyfiki Twojej nieruchomości. Warto więc rozeznać się w ofertach i poszukać najlepszej opcji. Chcąc ułatwić Ci zadanie podpowiadamy, na co zwrócić wybierając ubezpieczenie mieszkania.

więcej
Wakacje w Chorwacji – wybierz najlepsze ubezpieczenie turystyczne

Wakacje w Chorwacji – wybierz najlepsze ubezpieczenie turystyczne

Już od kilku lat Chorwacja należy do najczęściej wybieranych kierunków turystycznych wśród Polaków. Wybierasz się na wakacje w Chorwacji? Zanim wyjedziesz, wykup odpowiednie ubezpieczenie podróżne, które zapewni Ci opiekę medyczną na wypadek niespodziewanej choroby. Jaką polisę wybrać na […]

więcej
Ranking firm ubezpieczeniowych w Polsce

Ranking firm ubezpieczeniowych w Polsce

 Rynek produktów ubezpieczeniowych w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięty. Z perspektywy konsumentów jest on bardzo atrakcyjny, gdyż w dużej mierze jest regulowany przepisami prawa, których muszą przestrzegać towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy i inne formy ubezpieczeń. Nie ma możliwości, […]

więcej