Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

4/5 - (Ocen: 1)

Zakup wycieczki związany jest z koniecznością wydania sporych pieniędzy, więc warto się zabezpieczyć kupując ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wakacji. Taki produkt będzie w stanie zapewnić, że nie straci się środków finansowych, gdy w określonych sytuacjach nie będzie można zdecydować się na wykupiony wyjazd. Nawet starannie zaplanowany wyjazd może nie dojść do skutku z powodu nieprzewidzianych sytuacji.

Gdy dojdzie do zdarzeń losowych, których nie można było przewidzieć, wówczas można utracić środki finansowe, które zainwestowało się w wykupienie wycieczki w firmie turystycznej. Taka sytuacja może być związane z Covid, a ubezpieczenie od rezygnacji z podróży pozwoli na określonych warunkach odzyskać pieniądze.

Jednak powodem wykupienia takiej polisy może być nie tylko choroba, ale również:

  • wypadek,
  • kradzież dokumentów.

Oczywiście to w jakich sytuacjach będzie można liczyć na odzyskanie pieniędzy zależy od konstrukcji konkretnej polisy.

Czym jest ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu?

Przedmiotem polisy, która chroni w sytuacji zrezygnowania z podróży jest ryzyko, które ponosi ubezpieczony w związku z możliwością utraty środków finansowych. Zatem ubezpieczenie od rezygnacji z podróży chroni przed takim zdarzeniem, gdy przed planowanym wyjazdem odwoła się go. Taka ochrona jest szczególnie korzystna, gdy zaplanowało się podróż z dużym wyprzedzeniem. Często opłaca się wycieczkę z pewnym wyprzedzeniem. Zatem ubezpieczenie turystyczne, które zabezpieczy przed ryzykiem braku możliwości skorzystania z zakupionego wyjazdu będzie opłacalne.

W jakich wersjach występuje ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki?

Decydując się na ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu, można wybierać różne warianty.

Polisa rezygnacji z wycieczki może obejmować:

  • zwrot kosztów w przypadku anulowania biletów podróżnych,
  • zwrot pieniędzy przy rezygnacji z zarezerwowanego noclegu,
  • możliwość odzyskania pieniędzy przy całkowitej rezygnacji z zaplanowanej wycieczki.

To, jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji podróżnego. Każdy zakres polisy może być korzystnym rozwiązaniem w nieco innych sytuacjach. Zatem zanim wybierze się ubezpieczenie biletu lotniczego od kosztów rezygnacji, warto ocenić indywidualne ryzyko związane z konkretnymi zdarzeniami, które obejmie wykupiony produkt. Następnie można porównać poszczególne oferty, które dostępne są w towarzystwach reasekuracji. Wykorzystana może być do tego porównywarka ubezpieczeń turystycznych, która ułatwia realizowanie analizy rynku. Pozwala to sprawdzić szczegóły ofert, co pozwala wybrać takie, które spełniają oczekiwania. Wówczas można się skontaktować z firmą ubezpieczeniową w celu zapoznania się z warunkami, które w umowie o ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki.

Jak działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży z powodu Covid?

Pandemia Covid sprawiła, że rynek turystyczny drastycznie się zmienił. Równocześnie towarzystwa reasekuracji przygotowały produkty, które mają ułatwić korzystanie z wyjazdów turystycznych. Do takich można zaliczyć polisę chroniącą podróżnego na wypadek rezygnacji z wycieczki z powodu koronawirusa. Taki produkt działa podobnie, jak ochrona przed utratą środków finansowych w związku z zakupem wycieczki, gdy wystąpiła konkretna choroba.

Polisa może chronić, gdy dojdzie do takich sytuacji jak:

  • nagłe zachorowanie na Covid ubezpieczonego,
  • nagłe zachorowanie na Covid osoby bliskiej ubezpieczonego,
  • śmierć z powodu Covid ubezpieczonego, współuczestnika podróży, najbliższego krewnego.

Taka polisa zapewnia zwrot zaliczki za wycieczkę. W ten sposób nie trzeba obawiać się sytuacji, w której wykrycie Covid nawet na kilka dni przed wyjazdem, nie będzie skutkować utratą środków finansowych. Takie ubezpieczenie podróży oraz kosztów rezygnacji jest doskonałym rozwiązaniem, gdyż możliwość nagłego zachorowania jest trudne do przewidzenia. Z tego powodu możliwość zabezpieczenia się przed takimi, trudnymi do przewidzenia, ale bardzo prawdopodobnymi zdarzeniami będzie opłacalne. 

Ile będzie kosztować ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

Turyści, którzy rozważają ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej biorą pod uwagę nie tylko zakres i skuteczność ochrony, ale również to, ile będą musieli zapłacić za wykupienie produktu. Nie jest to tani produkt. Składka za rezygnację z wycieczki z powodu choroby może wynieść około 50 złotych. Tyle trzeba będzie zapłacić za podstawową wersję polisy. Natomiast warto sprawdzić ranking ubezpieczeń turystycznych, aby zorientować się ile trzeba zapłacić za produkty z rozszerzeniem. Za takie polisy trzeba będzie zapłacić nieco większe pieniądze.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie w porównywarce ubezpieczeń?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie w porównywarce ubezpieczeń?

Szukasz korzystnej polisy, ale ogrom możliwości Cię przytłacza? W szybkim odnalezieniu idealnej oferty, niezwykle pomocne są specjalne algorytmy, w kilka chwil analizujące dostępne oferty. Wyjaśniamy, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie w porównywarce ubezpieczeń! Chociaż towarzystwa opisują swoje oferty na […]

więcej
Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej
W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca pojazdu mechanicznego: od podpisania […]

więcej
Wyjazd poza sezonem – jak się do niego przygotować?

Wyjazd poza sezonem – jak się do niego przygotować?

  Nie każdemu udaje się wyjechać na upragniony urlop podczas miesięcy wakacyjnych. Bardzo dobrym wyjściem jest wtedy wyjazd poza sezonem. Jest nie tylko tańszy, ale też wiąże się z mniejszą liczbą turystów w miejscu wypoczynku. Radzimy, jak najlepiej […]

więcej