Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

4.6/5 - (Ocen: 7)

Sprzedajesz auto, dla którego kilka tygodni lub miesięcy temu wykupiłeś OC? W takiej sytuacji prawdopodobnie chciałbyś odzyskać pieniądze. Koniecznie sprawdź, co musisz zrobić, by nie płacić kolejnej składki OC, a także jakie dokumenty jesteś zobowiązany przekazać nabywcy. Czy masz prawo zrzec się OC samochodu, który sprzedajesz? A może istnieją inne sposoby, dzięki którym nie będziesz stratny na zakupie polisy? A może wprost przeciwnie – kupujesz bądź kupiłeś auto i zastanawiasz się, czy możesz jeździć na OC poprzedniego właściciela? Przeczytaj artykuł, by wiedzieć, jak zachować się zarówno po sprzedaży, jak i kupnie auta. Pamiętaj, że posiadanie ważnej polisy OC to obowiązek! Przepisy związane ze sprzedażą auta, a OC są ściśle określone we właściwej Ustawie, więc brak wiedzy może skutkować złamaniem prawa, a to z kolei naraża kierowcę na wysokie grzywny.

Przeczytaj artykuł i przekonaj się o tym!

OC a sprzedaż auta – czego muszę dopilnować?

Jeśli to Ty sprzedajesz samochód, na pewno interesuje Cię, jakich formalności musisz dopełnić po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Dopilnowanie formalności w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym wykupiłeś OC, jest bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku Twoja polisa może odnowić się na kolejny rok, a Ty będziesz zobowiązany do opłacenia składki lub kłopotliwego wyjaśniania sytuacji. Sprzedaż auta, a OC to problematyczna kwestia tylko wtedy, gdy nie zna się przepisów. Znając wszystkie procedury, można załatwić kwestie formalne w dość prosty sposób i bez marnowania dużej ilości czasu. Same formularze z tym związane są łatwe do uzupełnienia, a ich złożenie we właściwych urzędach nie stanowi kłopotu organizacyjnego. Tym, o czym trzeba pamiętać, jest fakt, że przepisy szczegółowo narzucają pewne terminy, w których trzeba się zmieścić.

Sprawdź ceny OC i AC

 Dokument poświadczający wykupienie OC po sprzedaży samochodu powinieneś przekazać nowemu właścicielowi pojazdu. Wraz z nim kupujący otrzyma dowód rejestracyjny, potwierdzenie przejścia corocznego badania technicznego z pozytywnym wynikiem, kartę pojazdu oraz kluczyki. Kolejnym krokiem jest kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym – masz na to 14 dni. Napisz e-maila lub zadzwoń na infolinię i zapytaj, jaką formę powinno przybrać zawiadomienie o sprzedaży auta u Twojego ubezpieczyciela. Najczęściej składa się je na piśmie. Sprzedaż samochodu i wypowiedzenie OC warto załatwić w taki sposób, żeby nie było potem żadnych wątpliwości. Szczegółowe informacje na temat procedury z tym związanej można znaleźć na stronach każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, więc lepiej to sprawdzić, zanim się coś zrobi. Niemniej najlepiej jest złożyć zawiadomienie na piśmie i mieć potwierdzenie, że złożyło się wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Pozostaje jeszcze kwestia sprzedaży auta i zwrotu OC. Każdy kierowca powinien pamiętać, że należy mu się zwrot nadpłaconej składki, jeśli jej nie wykorzysta. Niestety nie jest to takie proste, gdyż w tej kwestii wiele pozostaje w zakresie nowego nabywcy samochodu, który może jeździć na starym ubezpieczeniu poprzedniego właściciela i nie ma obowiązku go wypowiadać.

Sprzedaż auta a ubezpieczenie – jak odzyskać OC po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu?

OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, jakie obowiązuje posiadaczy pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że nawet jeśli planujesz sprzedaż samochodu lub jesteś w trakcie ustalania szczegółów z nabywcą, w świetle prawa to Ty musisz zadbać o ciągłość ochrony. W przypadku zbliżania się końca okresu ubezpieczeniowego OC powinieneś przedłużyć polisę.

najtańsze oc samochodu przy sprzedaży

Kiedy już podpiszesz umowę kupna-sprzedaży samochodu, dla którego zaledwie parę tygodni czy miesięcy temu zakupiłeś nowe OC, możesz chcieć je odzyskać. Niestety w świetle prawa nie masz możliwości wypowiedzenia OC samochodu, który sprzedajesz lub sprzedałeś. Nabywca powinien otrzymać pojazd objęty ochroną wraz z kompletem dokumentów. Ma też prawo do korzystania z ubezpieczenia OC aż do momentu wygaśnięcia.

Zobacz też: Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2021

O TYM PAMIĘTAJ!

Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu koniecznie poinformuj o sprzedaży towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiłeś OC. Jeśli tego nie zrobisz, po dwunastu miesiącach polisa automatycznie się przedłuży, a Ty będziesz musiał opłacić składkę. Mało tego, jeśli nowy właściciel doprowadzi do szkody wymagającej poniesienia własnych kosztów, możesz zostać nimi obciążony.

jak odzyskać pieniądze za oc samochodu

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać pieniądze za OC samochodu?

Są dwa sposoby na odzyskanie pieniędzy wydanych na OC samochodu, który właśnie sprzedałeś bądź którego sprzedaż planujesz.

  1. Jeżeli podpisujesz umowę kupna-sprzedaży samochodu z osobą, którą znasz i której ufasz, możesz umówić się z nią, że po nabyciu pojazdu i zarejestrowaniu go zrzeknie się OC. Jeśli zrobi to w przeciągu 30 dni i udacie się do ubezpieczyciela razem, odzyskasz sumę pieniędzy odpowiadającą okresowi od dnia rezygnacji z OC do dnia zakończenia ochrony.
  2. Podpisujesz umowę kupna-sprzedaży samochodu z nieznanym człowiekiem, który odpowiedział na Twoje ogłoszenie zamieszczone w internecie lub gazecie branżowej? Wciąż możesz odzyskać pieniądze za OC samochodu. Wylicz koszt polisy dla pozostałego okresu ochrony, a następnie dodaj go do ceny samochodu. Wyjaśnij nabywcy, dlaczego cena została podwyższona.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Jeżeli po sprzedaży samochodu masz zamiar kupić nowy pojazd, zadbaj wcześniej o właściwe OC. Użyj porównywarki ubezpieczeń, aby znaleźć najtańsze OC połączone z najlepszym zakresem ochrony i uwzględniające dodatki, np. darmową Zieloną Kartę czy ochronę zniżek w przypadku jednej kolizji w okresie rozliczeniowym.

Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – jak sprawdzić, czy jest ważne ?

Jeżeli to Ty jesteś nabywcą auta, a sprzedawca z jakiegoś powodu zwleka z okazaniem Ci dokumentu potwierdzającego ważne OC pojazdu, ubezpieczenie samochodu po zakupie możesz sprawdzić samodzielnie. Nie tylko dowiesz się, jak długo będzie ważna polisa, ale także w jakim towarzystwie wykupił ją dotychczasowy właściciel. W tym celu skorzystaj z ogólnodostępnej bazy UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). We właściwym polu wpisz numer rejestracyjny pojazdu i poczekaj na informacje. Sprzedaż samochodu i to, co dalej z polisą OC się stanie, jest kwestią, o którą wiele osób nie dba. Jeśli z jakiegoś powodu dojdzie do sytuacji, że nie będzie się posiadać ważnego ubezpieczenia OC, aktualny właściciel pojazdu naraża się na bardzo wysokie kary. l Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych każdy pojazd w Polsce (poza nielicznymi wyjątkami) musi mieć ważną polisę. Jeśli jej nie ma UFG może nałożyć grzywnę sięgającą 6000 zł. Nie należy więc bagatelizować tego obowiązku, gdyż karę można dostać, nawet gdy dojdzie do przerwania ciągłości ubezpieczenia na jeden dzień, choć będzie ona niższa.

UWAGA

Nie kupuj samochodu, nie wiedząc, czy ma ważne ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że zakup auta bez OC obliguje Cię do wykupienia polisy najpóźniej w dniu podpisania umowy. Poszukiwanie towarzystwa na ostatnią chwilę będzie nie tylko stresujące, ale także może narazić Cię na konieczność wybrania nieatrakcyjnej cenowo oferty.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta? – wybierz najtańsze OC

Jeżeli masz w planach rychłą sprzedaż samochodu, a kończy Ci się OC i nie chcesz wydać zbyt dużo pieniędzy, koniecznie skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń. Po wpisaniu danych osobistych oraz informacji o samochodzie uzyskasz listę towarzystw ubezpieczeniowych i ich ofert. Wykup najtańsze OC. W tym momencie nie potrzebujesz już żadnych rozszerzeń ani udogodnień. Wystarczy Ci podstawowa ochrona od odpowiedzialności cywilnej, którą przekażesz nabywcy pojazdu.

OC poprzedniego właściciela – czy mogę je zatrzymać?

Jazda na OC poprzedniego właściciela jest możliwa – nic nie stoi na przeszkodzie, byś skorzystał z już wykupionej i opłaconej polisy, zwłaszcza gdy ma ona trwać jeszcze kilka miesięcy. Pamiętaj jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe zostanie poinformowane przez sprzedawcę w ciągu 14 dni o zmianie właściciela pojazdu. W związku z tym, że poprzednikowi przysługiwały inne zniżki, ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki i ponownie oszacować ryzyko.

Często pojawiają się pytanie o sprzedaż samochodu, a zwrot OC. Jeśli obydwie strony, czyli pierwotny właściciel auta i osoba nabywająca pojazd mają już swoich ubezpieczycieli, mogą od razu dojść do porozumienia, że nowy właściciel wypowie umowę OC. Wtedy poprzedni właściciel pojazdu będzie mógł ubiegać się o zwrot nadpłaconego OC. Jednocześnie kolejny nabywca może mieć możliwość kupienia obowiązkowej polisy OC w o wiele bardziej atrakcyjnej cenie. Jeśli obydwu stronom to się opłaca, warto dogadać się już przy podpisywaniu umowy.

Należy też pamiętać, że na Kioskpolis.pl można znaleźć polisy ubezpieczeniowe OC, a także opcjonalne polisy dodatkowe w bardzo atrakcyjnych cenach niższych nawet o kilkadziesiąt procent, niż średnia na rynku. Wynika to z faktu, że porównywarka wybiera najlepsze polisy na rynku, dostępne dla danego kierowcy, a jest to szacowane na podstawie indywidualnych parametrów. Dlatego też zakup dużo tańszej polisy przy pomocy wyszukiwarki, wcale nie jest trudny.

Jeśli jesteś młodym kierowcą lub w Twojej historii jazdy widnieją kolizje bądź wypadki, musisz liczyć się z tym, że towarzystwo może zażądać dopłaty. Wciąż jednak jest to korzystne finansowo – wysokość dopłaty OC samochodu po zakupie będzie niższa niż pełna składka u innego ubezpieczyciela.

PAMIĘTAJ:

  1. Nabywca auta może sprawdzić sam, gdzie był ubezpieczony pojazd – służy do tego baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
  2. Z polisy OC poprzedniego właściciela można korzystać do końca jej trwania
  3. Jeśli decydujemy się nie wypowiadać umowy poprzedniego właściciela, warto sprawdzić, czy wykupiona przez niego polisa jest w całości opłacona
  4. Poinformowanie ubezpieczyciela o fakcie zbycia samochodu to obowiązek sprzedającego auto, nie kupującego
  5. Nabywca ma prawo do wypowiedzenia polisy poprzedniego właściciela, jeśli warunki umowy okażą się dla niego niekorzystne

Przeniesienie ubezpieczenia OC – jak to zrobić?

Wypowiedzenie umowy OC po zakupie samochodu jest możliwe w każdym momencie – niezależnie od czasu, na który została wykupiona polisa. Jeżeli nie chcesz uiszczać dopłaty w wyniku rekalkulacji, lepiej zrób to jak najszybciej od momentu podpisania umowy. Polisa zostanie rozwiązania wraz z dniem wskazanym w dokumencie wypowiedzenia albo datą nadania dokumentu. W przeciwnym razie możesz zostać zobowiązany do zapłaty części kwoty, proporcjonalnej do czasu korzystania z samochodu. Wypowiedzenie złóż w formie pisemnej. Jeśli ubezpieczyciel na to pozwala, wyślij je e-mailem, faksem lub pocztą. Jeśli nie, udaj się do oddziału.

O ile nie zostałeś poproszony o dopłatę, nie kupuj nowej polisy zbyt wcześnie, żeby nie narażać się na zbędne wydatki. Poświęć za to ten czas na szukanie towarzystwa, którego oferta najbardziej Ci odpowiada. Skorzystaj z naszego kalkulatora OC, by wyliczyć składkę i porównać najatrakcyjniejsze wyniki.

Sprawdź ceny OC i AC

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Jacek
    - -

    Do końca OC mam 3 tygodnie, zakupiłem nowe OC ale postanowiłem sprzedać auto teraz z ważnym starym OC i tym nowym, czy nowe mogę anulować?

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Jeżeli nowa polisa nie została zakupiona stacjonarnie istnieje możliwość odstąpienia od umowy w terminie 30 dni od daty zakupu, o czym mówi ustawa o prawach konsumenta. W przypadku, gdy powyższa opcja nie jest możliwa należy zgłosić fakt sprzedaży pojazdu do Towarzystwa Ubezpieczeń, a następnie nabywca auta może wypowiedzieć nową polisę OC z artykułu 31.

Więcej artykułów i porad
Autem na Węgry – o czym pamiętać?

Autem na Węgry – o czym pamiętać?

Przed każdą zagraniczną podróżą samochodem należy sprawdzić wszelkie przepisy ruchu drogowego obowiązujące w kraju, przez który przebiega trasa. Jakie zasady będą Cię dotyczyły w czasie podróży na Węgry? Sprawdź i nie daj się zaskoczyć za granicą!

więcej
Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW? Co obejmuje to ubezpieczenie? Czy wykupienie go to obowiązek? I właściwie w jakiej sytuacji się przyda? Przeczytaj przygotowany przez nas kompleksowy poradnik, by szczegółowo poznać ubezpieczenie NNW. Sprawdź, kiedy pieniądze zostaną wypłacone, a kiedy towarzystwo […]

więcej
Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – opcja czy konieczność?

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – opcja czy konieczność?

Kiedy kupujesz OC w nowym towarzystwie ubezpieczeniowym, może zostać Ci zaproponowana jedna z dodatkowych polis: AC, assistance czy NNW. Ta ostatnia stanowi zabezpieczenie dla kierowcy oraz współpasażerów podczas wypadku lub innych nieprzewidzianych zdarzeń, do których może dojść podczas […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej