Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – o czym warto wiedzieć?

Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – o czym warto wiedzieć?

4.3/5 - (Ocen: 6)

Sprzedajesz samochód? Koniecznie sprawdź, co musisz zrobić, by nie płacić kolejnej składki OC, a także jakie dokumenty jesteś zobowiązany przekazać nabywcy. A może wprost przeciwnie – kupujesz bądź kupiłeś auto i zastanawiasz się, czy możesz jeździć na OC poprzedniego właściciela? Przeczytaj artykuł, by wiedzieć, jak zachować się zarówno po sprzedaży, jak i kupnie auta. Pamiętaj, że posiadanie ważnej polisy OC to obowiązek!

OC a sprzedaż auta – czego muszę dopilnować?

Jeśli to Ty sprzedajesz samochód, na pewno interesuje Cię, jakich formalności musisz dopełnić po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Dopilnowanie formalności w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym wykupiłeś OC, jest bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku Twoja polisa może odnowić się na kolejny rok, a Ty będziesz zobowiązany do opłacenia składki lub kłopotliwego wyjaśniania sytuacji.

Sprawdź ceny OC i AC

Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – co dalej?

Dokument poświadczający wykupienie OC po sprzedaży samochodu powinieneś przekazać nowemu właścicielowi pojazdu. Wraz z nim kupujący otrzyma dowód rejestracyjny, potwierdzenie przejścia corocznego badania technicznego z pozytywnym wynikiem, kartę pojazdu oraz kluczyki. Kolejnym krokiem jest kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym – masz na to 14 dni. Napisz e-maila lub zadzwoń na infolinię i zapytaj, jaką formę powinno przybrać zawiadomienie o sprzedaży auta u Twojego ubezpieczyciela. Najczęściej składa się je na piśmie.

Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – jak sprawdzić, czy jest ważne ?

Jeżeli to Ty jesteś nabywcą auta, a sprzedawca z jakiegoś powodu zwleka z okazaniem Ci dokumentu potwierdzającego ważne OC pojazdu, ubezpieczenie samochodu po zakupie możesz sprawdzić samodzielnie. Nie tylko dowiesz się, jak długo będzie ważna polisa, ale także w jakim towarzystwie wykupił ją dotychczasowy właściciel. W tym celu skorzystaj z ogólnodostępnej bazy UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). We właściwym polu wpisz numer rejestracyjny pojazdu i poczekaj na informacje.

UWAGA

Nie kupuj samochodu, nie wiedząc, czy ma ważne ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że zakup auta bez OC obliguje Cię do wykupienia polisy najpóźniej w dniu podpisania umowy. Poszukiwanie towarzystwa na ostatnią chwilę będzie nie tylko stresujące, ale także może narazić Cię na konieczność wybrania nieatrakcyjnej cenowo oferty.

Porównaj ceny ubezpieczeń

OC poprzedniego właściciela – czy mogę je zatrzymać?

Jazda na OC poprzedniego właściciela jest możliwa – nic nie stoi na przeszkodzie, byś skorzystał z już wykupionej i opłaconej polisy, zwłaszcza gdy ma ona trwać jeszcze kilka miesięcy. Pamiętaj jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe zostanie poinformowane przez sprzedawcę w ciągu 14 dni o zmianie właściciela pojazdu. W związku z tym, że poprzednikowi przysługiwały inne zniżki, ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki i ponownie oszacować ryzyko.

Wypowiedzenie umowy OC po zakupie samochodu jest możliwe

Jeśli jesteś młodym kierowcą lub w Twojej historii jazdy widnieją kolizje bądź wypadki, musisz liczyć się z tym, że towarzystwo może zażądać dopłaty. Wciąż jednak jest to korzystne finansowo – wysokość dopłaty OC samochodu po zakupie będzie niższa niż pełna składka u innego ubezpieczyciela.

PAMIĘTAJ:

 1. Nabywca auta może sprawdzić sam, gdzie był ubezpieczony pojazd – służy do tego baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
 2. Z polisy OC poprzedniego właściciela można korzystać do końca jej trwania
 3. Jeśli decydujemy się nie wypowiadać umowy poprzedniego właściciela, warto sprawdzić, czy wykupiona przez niego polisa jest w całości opłacona
 4. Poinformowanie ubezpieczyciela o fakcie zbycia samochodu to obowiązek sprzedającego auto, nie kupującego
 5. Nabywca ma prawo do wypowiedzenia polisy poprzedniego właściciela, jeśli warunki umowy okażą się dla niego niekorzystne

Przeniesienie ubezpieczenia OC – jak to zrobić?

Wypowiedzenie umowy OC po zakupie samochodu jest możliwe w każdym momencie – niezależnie od czasu, na który została wykupiona polisa. Jeżeli nie chcesz uiszczać dopłaty w wyniku rekalkulacji, lepiej zrób to jak najszybciej od momentu podpisania umowy. Polisa zostanie rozwiązania wraz z dniem wskazanym w dokumencie wypowiedzenia albo datą nadania dokumentu. W przeciwnym razie możesz zostać zobowiązany do zapłaty części kwoty, proporcjonalnej do czasu korzystania z samochodu. Wypowiedzenie złóż w formie pisemnej. Jeśli ubezpieczyciel na to pozwala, wyślij je e-mailem, faksem lub pocztą. Jeśli nie, udaj się do oddziału.

O ile nie zostałeś poproszony o dopłatę, nie kupuj nowej polisy zbyt wcześnie, żeby nie narażać się na zbędne wydatki. Poświęć za to ten czas na szukanie towarzystwa, którego oferta najbardziej Ci odpowiada. Skorzystaj z naszego kalkulatora OC, by wyliczyć składkę i porównać najatrakcyjniejsze wyniki.

Porównaj oferty

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

 • Piotr1979
  - -

  Bardzo dziękuję, wszystko przejrzyście wyjaśnione. Chciałabym spytać, czy podobnie jest z innymi rodzajami ubezpieczenia np. ac i assistance? Czy one tez przechodzą na nowego właściciela po sprzedaży?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Wszystkie ubezpieczenia dobrowolne, w tym ubezpieczenie AC i Assistance, nie przechodzą na nowego właściciela, ale automatycznie wygasają w dniu zbycia pojazdu, którego dotyczą. Sprzedający otrzyma zwrot opłat za niewykorzystany okres, musi jedynie pamiętać, aby w odpowiednim czasie zwrócić się do ubezpieczyciela z właściwym wnioskiem. W przypadku wątpliwości, warto poszukać szczegółowych informacji w dokumencie OWU swojej polisy.

 • Marek
  - -

  Co w sytuacji gdy nowemu właścicielowi przysługują większe zniżki? Czy możliwy jest wtedy zwrot nadpłaty składki na OC?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Jeżeli rekalkulacja składki OC wypadnie na korzyść nowego właściciela, towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci różnicę za niewykorzystany okres właśnie jemu, a nie poprzedniemu posiadaczowi pojazdu, który wniósł opłaty. Z tego powodu koszty wykupionej polisy waro uwzględnić w cenie przy sprzedaży swojego samochodu.

  • Robert
   - -

   Witam mam nietypowa sytuację zakupiłem auto w ubiegłym roku dokładnie 7lipca wraz z ważnym ubezpieczeniem OC w tym roku dokładnie 3.06 dostałem tel od firmy ubezpieczeniowej o nieaktualnej polisie która została wypowiedziana przez firmę ubezpieczeniową z dniem ostatnim mają . Dostałem pismo z UFG i nałożonej karze i grozi mi kara 6020 zł .oczywiście jak się dowiedziałem o braku ubezpieczenia w tym samym dniu wykupiłem nowa polisę.Pogrzebałem w papierach i co się okazuje przy zakupie auta 7.07.2021 zakupiłem auto z nową polisa od 8.07.2022 wykupiona 01.07.2022 . W systemie pojazd widniał jako ubezpieczony i polisa była ważna do 7.07 2023roku. Nie wiem co mam robić byłem świadomy że wszystko jest w porządku a tu wycofanie polisy która widniała do końca maja a nagle bez żadnego powiadomienia telefon o zerwanej polisie bez uprzedzenia i pismo zUFG .Proszę o pomoc

   • Katarzyna Dabrowska
    - -

    Dzień dobry,
    W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z Rzecznikiem Ubezpieczonych.

 • Jurek
  - -

  A co zrobić w sytuacji gdy nowy właściciel po zakończeniu ubezpieczenia OC na dane sprzedającego zawiera nowe ubezpieczenie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym na dane sprzedającego bo ma wszystkie jego dane. I w nowej firmie opłaca tylko pierwszą ratę a o następną towarzystwo upomina się u sprzedającego. Jakie dokumenty trzeba przedstawić by nie być ściganym za długi ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Poprzedni właściciel powinien przekazać po sprzedaży auta umowę kupna-sprzedaży do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w opisanej przez Pana sytuacji można również skontaktować się z UFG.

Więcej artykułów i porad
Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

4.5/5 – (Ocen: 2) Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, a warto także wiedzieć, co się stanie, gdy płacisz OC po terminie. Brak polisy przekładać się będzie na ryzyko związane z koniecznością zapłacenia kar finansowych. Zatem nie warto […]

więcej
Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

5/5 – (Ocen: 1) Decydując się na zakup nowego samochodu z pewnością zależy Ci, aby objąć pojazd należytą ochroną. Nic dziwnego – to spora inwestycja, która ma posłużyć przez lata. W takim razie musisz zastanowić się nad ubezpieczeniem […]

więcej
Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

5/5 – (Ocen: 1) Zgodnie z polskim prawem wszyscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta nie ma jednak jednej, uśrednionej ceny. Przez to jej wysokość jest zależna od wielu czynników, w tym też od miejsca […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek w OC?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek w OC?

5/5 – (Ocen: 1) Każdy kierowca musi wykupić obowiązkową polisę OC, więc warto sprawdzić również, ile kosztuje ubezpieczenie bez zniżek. Ma to duże znaczenie w kontekście zdecydowania się na takie produkty, które pomimo braku możliwości skorzystania ze specjalnych […]

więcej