Kim jest rzeczoznawca i czym dokładnie się zajmuje?

Kim jest rzeczoznawca i czym dokładnie się zajmuje?

Kalkulator OC

By prawidłowo ocenić wartość pojazdu, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie. Wiedza na temat tego, ile jest wart Twój samochód, może być Ci potrzebna nie tylko w sytuacji, gdy zechcesz go sprzedać. Wtedy najlepiej jest poprosić o pomoc specjalistę. Dowiedz się, kim jest rzeczoznawca i czym dokładnie się zajmuje!

 

Każdy kierowca musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dzięki niemu w chwili wypadku nie będzie musiał ponieść konsekwencji finansowych w związku ze spowodowaną szkodą. By ocenić koszty naprawy, wysokość odszkodowań czy szkody całkowitej firmy ubezpieczeniowe korzystają z usług doświadczonych specjalistów. Masz wrażenie, że mimo to wycena ubezpieczyciela jest dla Ciebie niekorzystna? Dowiedz się, kim jest rzeczoznawca i czym się dokładnie zajmuje!

Kim jest rzeczoznawca i czym dokładnie się zajmuje?

Rzeczoznawca jest wykwalifikowanym specjalistą. Osoba zawodowo zajmująca się rzeczoznawstwem ma zawsze wyższe wykształcenie i pięcioletnią praktykę zawodową w jednej z dziedzin motoryzacyjnych. Do tego musi posiadać prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C oraz certyfikat rzeczoznawstwa samochodowego. By wykonywać zawód trzeba też zostać wpisanym na oficjalną listę rzeczoznawców.

Kim jest rzeczoznawca i czym dokładnie się zajmuje?

Zajęcie tego typu jest związane z oceną wartości pojazdów. Wycenia się nie tylko samochody w dobrym stanie, ale też te uszkodzone. Rzeczoznawca sprawdza, w jaki sposób doszło do szkody oraz w jakim stopniu ma ona wpływ na wartość auta. Zazwyczaj osoby piastujące ten zawód współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Pomagają ocenić m.in. koszty naprawy czy wartość auta w chwili kradzieży, by obliczyć wysokość odszkodowania za ubezpieczenie AC. Z usług takich specjalistów korzystają też warsztaty samochodowe, sądy i właściciele samochodów. Wielu rzeczoznawców pracuje prywatnie, dlatego z usług takich osób można w razie potrzeby skorzystać niezależnie, na własną rękę.

Kiedy warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy?

Rzeczoznawca może przydać się w wielu sytuacjach. Mało kto wie, jaką cenę zaproponować, gdy chce się sprzedać swój samochód. Przez niedoszacowanie lub natarczywe negocjacje nieuczciwych kupców można sporo stracić. Z tego względu najrozsądniej jest skorzystać z pomocy specjalisty, który bezbłędnie oceni wartość auta.

Za ekspertyzę warto też zapłacić w odwrotnej sytuacji. Jeśli planuje się kupić używany samochód, można poprosić o profesjonalną pomoc. Rzeczoznawca oceni, czy proponowana cena jest rozsądna, a także może wykryć ukrywane usterki, zatajone naprawy albo poprawki blacharskie i lakiernicze!

Wsparcie eksperta będzie również niezastąpione, gdy ubezpieczalnia zaproponuje zdecydowanie niesatysfakcjonujące odszkodowanie lub za nisko wyceni koszty naprawy. Wiele osób skupia się na tym, by znaleźć najtańsze OC, pobieżnie czytając warunki umowy. W ten sposób można wykupić polisę np. w towarzystwie, które nie cieszy się dobrą sławą. Gdy udowodni się błąd, można jednak odwołać się od decyzji firmy. Wtedy przedstawia się nowy kosztorys, zgodny ze stanem rzeczywistym.  Ma to znaczenie nie tylko w przypadku OC czy AC, ale też np. ubezpieczenia Assistance.

Ile kosztują usługi rzeczoznawcy motoryzacyjnego?

Rzeczoznawcy sami określają ceny swoich usług, dlatego trudno jest jednoznacznie ocenić, ile kosztuje ich wsparcie. Koszt oczywiście zależny jest także od usługi. Zwyczajna wycena samochodu osobowego to ok. 300 zł, ale pełna rekonstrukcja wypadku może wynieść nawet kilka tysięcy złotych! Wsparcie eksperta bywa jednak konieczne, np. w przypadku niesprawiedliwego niewypłacenia odszkodowania z ubezpieczenia NNW lub innej polisy. Dokumenty przygotowane przez specjalistę są niezwykle przydatne podczas postępowania sądowego.

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie?

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie?

Zależy Ci na tym, by znaleźć korzystną polisę ubezpieczeniową, z dobrymi warunkami? Przeglądanie dziesiątek ofert byłoby zdecydowanie zbyt czasochłonne. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszej porównywarki! Po wypełnieniu krótkiego formularza on-line uzyskuje się gotowe zestawienie najlepszych opcji. Na podstawie danych kierowcy oraz auta, nasz kalkulator OC AC oblicza wysokość składek, więc w wygodny sposób wybiera się spośród najtańszych propozycji. Po wyselekcjonowaniu najlepszych z nich pozostaje tylko dokładnie się z nimi zapoznać. W ten sposób można uniknąć konieczności korzystania z usług rzeczoznawcy!

Wiedząc już, kim jest rzeczoznawca i czym dokładnie się zajmuje, nie wahaj się korzystać z jego usług, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie będziesz musiał tego robić, jeśli uważnie wybierzesz dobrą ofertę ubezpieczeniową. Zanim podpiszesz umowę, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzać warunki oraz opinie w Internecie!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

Planujesz kupić używany samochód? Warto zweryfikować to, co opowiada o nim jego właściciel! Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców umożliwia szybkie sprawdzenie historii pojazdu, a także innych cennych informacji. Wyjaśniamy, dlaczego warto korzystać z usług na stronie CEPiK! SPIS […]

więcej
Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać i o jakie sprawy zadbać. Przejrzyj listę rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży. Zobacz, czego musisz dopilnować, jeśli w aucie będzie pies, a także jakie ubezpieczenie […]

więcej
Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Słowacja to kraj warty odwiedzenia – szczególnie zimą i przez zapalonych narciarzy. Planujesz podróż samochodem do tego kraju? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, jadąc autem na Słowację, aby uniknąć kłopotów podczas kontroli drogowej!

więcej
Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

Rejestracja samochodu online – poradnik krok po kroku

Niezależnie od tego, czy auto zostało od kogoś odkupione, czy właśnie wyjechało z salonu – musisz je zarejestrować. Na szczęście w ostatnich latach można załatwiać przez Internet coraz więcej urzędowych formalności, w tym też tych związanych ze sprawami […]

więcej