Kim jest rzeczoznawca i czym dokładnie się zajmuje?

Kim jest rzeczoznawca i czym dokładnie się zajmuje?

Kalkulator OC

By prawidłowo ocenić wartość pojazdu, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie. Wiedza na temat tego, ile jest wart Twój samochód, może być Ci potrzebna nie tylko w sytuacji, gdy zechcesz go sprzedać. Wtedy najlepiej jest poprosić o pomoc specjalistę. Dowiedz się, kim jest rzeczoznawca i czym dokładnie się zajmuje!

 

Każdy kierowca musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dzięki niemu w chwili wypadku nie będzie musiał ponieść konsekwencji finansowych w związku ze spowodowaną szkodą. By ocenić koszty naprawy, wysokość odszkodowań czy szkody całkowitej firmy ubezpieczeniowe korzystają z usług doświadczonych specjalistów. Masz wrażenie, że mimo to wycena ubezpieczyciela jest dla Ciebie niekorzystna? Dowiedz się, kim jest rzeczoznawca i czym się dokładnie zajmuje!

Kim jest rzeczoznawca i czym dokładnie się zajmuje?

Rzeczoznawca jest wykwalifikowanym specjalistą. Osoba zawodowo zajmująca się rzeczoznawstwem ma zawsze wyższe wykształcenie i pięcioletnią praktykę zawodową w jednej z dziedzin motoryzacyjnych. Do tego musi posiadać prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C oraz certyfikat rzeczoznawstwa samochodowego. By wykonywać zawód trzeba też zostać wpisanym na oficjalną listę rzeczoznawców.

Kim jest rzeczoznawca i czym dokładnie się zajmuje?

Zajęcie tego typu jest związane z oceną wartości pojazdów. Wycenia się nie tylko samochody w dobrym stanie, ale też te uszkodzone. Rzeczoznawca sprawdza, w jaki sposób doszło do szkody oraz w jakim stopniu ma ona wpływ na wartość auta. Zazwyczaj osoby piastujące ten zawód współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Pomagają ocenić m.in. koszty naprawy czy wartość auta w chwili kradzieży, by obliczyć wysokość odszkodowania za ubezpieczenie AC. Z usług takich specjalistów korzystają też warsztaty samochodowe, sądy i właściciele samochodów. Wielu rzeczoznawców pracuje prywatnie, dlatego z usług takich osób można w razie potrzeby skorzystać niezależnie, na własną rękę.

Kiedy warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy?

Rzeczoznawca może przydać się w wielu sytuacjach. Mało kto wie, jaką cenę zaproponować, gdy chce się sprzedać swój samochód. Przez niedoszacowanie lub natarczywe negocjacje nieuczciwych kupców można sporo stracić. Z tego względu najrozsądniej jest skorzystać z pomocy specjalisty, który bezbłędnie oceni wartość auta.

Za ekspertyzę warto też zapłacić w odwrotnej sytuacji. Jeśli planuje się kupić używany samochód, można poprosić o profesjonalną pomoc. Rzeczoznawca oceni, czy proponowana cena jest rozsądna, a także może wykryć ukrywane usterki, zatajone naprawy albo poprawki blacharskie i lakiernicze!

Wsparcie eksperta będzie również niezastąpione, gdy ubezpieczalnia zaproponuje zdecydowanie niesatysfakcjonujące odszkodowanie lub za nisko wyceni koszty naprawy. Wiele osób skupia się na tym, by znaleźć najtańsze OC, pobieżnie czytając warunki umowy. W ten sposób można wykupić polisę np. w towarzystwie, które nie cieszy się dobrą sławą. Gdy udowodni się błąd, można jednak odwołać się od decyzji firmy. Wtedy przedstawia się nowy kosztorys, zgodny ze stanem rzeczywistym.  Ma to znaczenie nie tylko w przypadku OC czy AC, ale też np. ubezpieczenia Assistance.

Ile kosztują usługi rzeczoznawcy motoryzacyjnego?

Rzeczoznawcy sami określają ceny swoich usług, dlatego trudno jest jednoznacznie ocenić, ile kosztuje ich wsparcie. Koszt oczywiście zależny jest także od usługi. Zwyczajna wycena samochodu osobowego to ok. 300 zł, ale pełna rekonstrukcja wypadku może wynieść nawet kilka tysięcy złotych! Wsparcie eksperta bywa jednak konieczne, np. w przypadku niesprawiedliwego niewypłacenia odszkodowania z ubezpieczenia NNW lub innej polisy. Dokumenty przygotowane przez specjalistę są niezwykle przydatne podczas postępowania sądowego.

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie?

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie?

Zależy Ci na tym, by znaleźć korzystną polisę ubezpieczeniową, z dobrymi warunkami? Przeglądanie dziesiątek ofert byłoby zdecydowanie zbyt czasochłonne. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszej porównywarki! Po wypełnieniu krótkiego formularza on-line uzyskuje się gotowe zestawienie najlepszych opcji. Na podstawie danych kierowcy oraz auta, nasz kalkulator OC/AC oblicza wysokość składek, więc w wygodny sposób wybiera się spośród najtańszych propozycji. Po wyselekcjonowaniu najlepszych z nich pozostaje tylko dokładnie się z nimi zapoznać. W ten sposób można uniknąć konieczności korzystania z usług rzeczoznawcy!

Wiedząc już, kim jest rzeczoznawca i czym dokładnie się zajmuje, nie wahaj się korzystać z jego usług, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie będziesz musiał tego robić, jeśli uważnie wybierzesz dobrą ofertę ubezpieczeniową. Zanim podpiszesz umowę, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzać warunki oraz opinie w Internecie!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Wrocław ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Wrocław ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Stolica Dolnego Śląska jest najdroższym miastem w Polsce, jeśli chodzi o polisy komunikacyjne. Pod koniec zeszłego roku ich ceny jeszcze się podniosły, dlatego kierowcy z niepokojem obliczają wydatki na samochód. Sprawdziliśmy ile średnio płaci się za ubezpieczenie OC/AC […]

więcej
Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Zgubiona karta pojazdu? To nie koniec świata. Choć ten „akt urodzenia” samochodu to dokument niezbędny w sprawach urzędowych, na co dzień jest mało przydatny. Co jednak zrobić, gdy zgubisz kartę pojazdu? Jakie są tego konsekwencje? Przeczytaj nasz poradnik […]

więcej
Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

O osobach pochodzących z Wielkopolski żartobliwie mówi się, że są bardzo oszczędne. W 2020 na pewno dobrym pomysłem będzie próba znalezienia korzystniejszej polisy komunikacyjnej. Zastanawiasz się, jak bardzo zdrożały? Sprawdziliśmy ile kosztuje przeciętne ubezpieczenie OC/AC w Poznaniu! SPIS […]

więcej
Rodzaje ubezpieczeń assistance

Rodzaje ubezpieczeń assistance

Kupując ubezpieczenie, z pewnością nie raz słyszałeś o czymś takim jak assistance. Czy wiesz jednak, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Podpowiadamy, czym jest pakiet assistance i jakie rodzaje są do Twojej dyspozycji!

więcej