Wymarzona podróż przebiegnie zgodnie z planem, o ile przygotowania do niej obejmą bardzo ważny krok: zakup ubezpieczenia turystycznego. Jak znaleźć ofertę zakładającą optymalny kompromis między szerokim zakresem ochrony ubezpieczeniowej a przystępną cenowo składką? Sprawdź propozycje odpowiadające Twoim potrzebom, które znajdują się w porównywarce ubezpieczeń turystycznych KioskPolis.pl.
Kalkulator ubezpieczeń turystycznych to bezpłatne narzędzie, które ma jeden cel: zebrać w wszystkie oferty spełniające kryteria klienta i umożliwić porównanie ich właściwości. Choć kryterium cenowe jest tu istotne, to jednak nie najważniejsze. Porównanie ubezpieczeń turystycznych obejmuje również aspekty związane z zakresem ochrony ubezpieczeniowej i sumami gwarancyjnymi dla poszczególnych produktów wchodzących w skład pakietu.
W ofercie KioskPolis znajdują się ubezpieczenia podróży oferowane przez kilkanaście różnych towarzystw działających na terenie Polski. Tym samym znalezienie tego właściwego zajmuje znacznie mniej czasu niż sprawdzenie na własną rękę każdego ubezpieczyciela z osobna.
Jak to działa? Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza, w którym należy podać informacje dotyczące m.in.:
O ile znasz te informacje, nie potrzebujesz żadnych dokumentów, aby skorzystać z kalkulatora KioskPolis.pl. W razie potrzeby możesz wcześniej zebrać dowody osobiste wszystkich osób, które z Tobą wyjeżdżają, aby spisać z nich niezbędne dane.
Chcesz jeszcze pomyśleć przed zakupem ubezpieczenia podróżnego? Samo wypełnienie formularza i przejrzenie spersonalizowanych ofert nie skutkuje zawarciem umowy ani do nie zmusza do tego kroku w przyszłości. Możesz przesłać swoją kalkulację na maila, aby móc później do niej wrócić, ale nie masz takiego obowiązku.
Ubezpieczenie turystyczne to specyficzny produkt, który ma zapewniać podróżującym poczucie bezpieczeństwa, gdy udają się na krajowy lub zagraniczny wyjazd. Jego posiadanie nie jest obowiązkowe, ale może przynieść wiele korzyści. Warto mieć jednak świadomość tego, że wiele spraw może pójść niezgodnie z planem, a w takim przypadku polisa ta okaże się nieocenionym wsparciem. Z tego powodu zaleca się, by każdy turysta dokładnie przemyślał swoją sytuację i dopasował poziom ochrony ubezpieczeniowej do własnych potrzeb.
Polisa turystyczna łączy w sobie kilka różnych produktów, a przede wszystkim ubezpieczenie kosztów leczenia i kosztów ratownictwa, NNW, assistance i OC w życiu prywatnym. Dla każdego z nich zostają ustalone inne sumy gwarancyjne, których wysokość zależy od indywidualnych negocjacji. W razie potrzeby ubezpieczenia turystyczne mogą zostać rozbudowane o dodatkowe rozszerzenia. Ochrona ubezpieczeniowa działa zawsze na wskazanym obszarze terytorialnym, który może obejmować Polskę, Europę lub cały świat.
Preferujesz zorganizowane wyjazdy z biurem podróży czy samodzielnie planowane podróże? Niezależnie od tego, jak dobrze zaplanujesz pobyt w kraju lub za granicą, nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego, co może Cię spotkać. Przygotowując się na nieprzewidziane sytuacje z wyprzedzeniem, np. poprzez zakup ubezpieczenia na podróż, możesz jednak uchronić się przed finansowymi skutkami najróżniejszych zdarzeń, do których doszło poza domem.
Co może Cię zaskoczyć na takim wyjeździe? Chociażby nagła choroba lub jakiś niespodziewany wypadek, np. złamanie nogi, zawał czy wstrząs anafilaktyczny po zjedzeniu czegoś, na co masz alergię. W takim przypadku ubezpieczenie podróżne pokryje koszt leczenia, hospitalizacji i zakupu leków, o ile okaże się to konieczne.
Co prawda w niektórych krajach (należących do EU i EFTA) możesz liczyć na zrealizowanie podstawowych usług medycznych bez dodatkowych opłat , o ile masz wyrobioną darmową kartę EKUZ. Trzeba jednak pamiętać, że działa ona na wąskim obszarze terytorialnym, a do tego w ograniczonym zakresie. Ryzyko dopłaty z własnej kieszeni jest zatem stosunkowo wysokie.
Warto też pamiętać, że choroba czy wypadek to niejedyne sytuacje, które mogą Cię zaskoczyć na wyjeździe. Równie dobrze możesz paść ofiarą złodzieja. Skradziona gotówka czy bagaż mogą skutecznie zepsuć wakacje, a do tego pozostawić po sobie fizyczną stratę. Opóźnienie samolotu może równać się skróceniu pobytu w docelowym miejscu albo niezdążeniu na połączenie przesiadkowe. Nieznajomość lokalnych przepisów może natomiast skutkować problemami natury prawnej, a jednocześnie językowej, jeśli nie mówisz w miejscowym języku. Najlepsze ubezpieczenie na wakacje to takie, które zapewni Ci niezbędne wsparcie w wielu różnych sytuacjach, z którymi możesz spotkać się podczas podróży.
Ubezpieczenia podróżne są dostępne w różnych wariantach czasowych. Umowa może zostać zawarta na okres od 1 dnia do nawet roku. Jak znaleźć dobrą ofertę i dokonać zakupu? Jeśli skorzystasz z porównywarki ubezpieczeń KioskPolis.pl, nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy kilka minut i połączenie z Internetem, aby kupić ubezpieczenie turystyczne online.
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to obowiązujący na terenie UE i EFTA dokument, który uprawnia do skorzystania z opieki medycznej na takich samych zasadach, co obywatele danego kraju. Wbrew pozorom, nie oznacza to jednak, że nie będzie to nic kosztować.
Przykładowo, EKUZ niemal nigdy nie pokrywa wizyty u stomatologa (nawet w nagłym przypadku) ani w prywatnej placówce medycznej – a nie zawsze będziesz mieć w okolicy dostęp do publicznej służby zdrowia. Mając tylko tę kartę, nie możesz też liczyć na darmowy transport medyczny do Polski w sytuacji, gdy powrót normalnym środkiem transportu nie wchodzi w grę. Co więcej, we Francji, Norwegii, Portugalii czy Słowenii obowiązują dopłaty nawet do podstawowych usług medycznych, które mają na celu ochronę życia.
Jeśli chcesz korzystać z EKUZ na zagranicznym wyjeździe, musisz zatem dobrze zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują jej użytkowników w tym konkretnym kraju, do którego się wybierasz. Pamiętaj też, że obszar terytorialny EKUZ jest ograniczony do jednego kontynentu i nie obejmuje popularnych, egzotycznych destynacji, które uwielbiają Polacy, np. Egiptu, Dominikany, Tajlandii czy Turcji. Jeśli wybierasz się do jednego z tych krajów, albo innego znajdującego się poza obszarem EU i EFTA, potrzebne Ci inne ubezpieczenie w podróży.
Ubezpieczenia na wyjazd – krajowy i zagraniczny – składają się zazwyczaj z kilku produktów w ramach jednej polisy. Mogą do nich należeć m.in. następujące pozycje.
W razie potrzeby ubezpieczenie wakacyjne może zostać rozszerzone o dodatkowe opcje, takie jak chociażby:
Do Twojej dyspozycji są również dodatkowe rozszerzenia, dzięki którym ochrona ubezpieczeniowa obejmie bardzo szczególne sytuacje. Do często spotykanych rozszerzeń ubezpieczeń turystycznych należą:
Mając ubezpieczenie turystyczne, możesz cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa w różnych niespodziewanych sytuacjach podczas podróży. Jeśli dojdzie do takiego zdarzenia, wystarczy tylko skontaktować się z centrum alarmowym swojego ubezpieczyciela, aby uzyskać informacje na temat tego, jak się zachować w danej sytuacji. Numer telefonu znajduje się na polisie, a jeśli nie masz jej pod ręką – na stronie internetowej towarzystwa.
Osoba na infolinii pokieruje Cię np. do najbliższego szpitala, w którym możesz uzyskać pomoc medyczną na koszt ubezpieczyciela. Podobnie, wskaże Ci sposób, w jaki należy opłacić leki czy niezbędne zabiegi, aby móc liczyć na zwrot poniesionych kosztów. Centrum alarmowe zaaranżuje także transport sanitarny na miejscu albo transport medyczny do Polski, jeśli okaże się to konieczne. Tobie pozostanie jedynie zaczekanie na przybycie karetki czy samolotu. W sytuacji wymagającej zorganizowania akcji poszukiwawczej lub ratunkowej również konieczne jest skonsultowanie się z infolinią przed dopełnieniem wszystkich formalności i zaangażowaniem specjalistycznych służb.
Z centrum alarmowym ubezpieczyciela należy się też skontaktować, jeśli chcesz zgłosić szkodę uprawniającą do otrzymania odszkodowania, np. wtedy, gdy:
Pamiętaj o tym, że podczas zgłaszania szkody ubezpieczyciel na pewno zapyta o okoliczności zdarzenia oraz to, czy osoba ubezpieczona pozostawała wtedy pod wpływem alkoholu, oddawała się jakiejś ekstremalnej aktywności lub zmagała z chorobą przewlekłą. W takich sytuacjach niezbędne jest posiadanie odpowiedniego rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej – w przeciwnym razie ubezpieczenie podróżne nie zadziała.
Jeśli masz assistance podróżne, możesz również skorzystać z innych usług oferowanych przez ubezpieczyciela. Pakiety tego ubezpieczenia mogą obejmować m.in. opiekę dla nieletnich, przyjazd bliskich lub umożliwienie kontynuowania podróży innym środkiem transportu. Aby skorzystać z jednego z dostępnych świadczeń także należy skontaktować się telefonicznie z centrum alarmowym.
Pod pojęciem sumy gwarancyjnej należy rozumieć kwotę, do jakiej ubezpieczyciel odpowiada za koszty wynikające z zawartej umowy, np. za pokrycie kosztów leczenia, wypłatę odszkodowania czy zwrot kosztów za inną usługę objętą zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Co istotne, dla każdego produktu obowiązuje inna suma gwarancyjna. Najważniejsza jest bez wątpienia suma dla ubezpieczenia kosztów leczenia, gdyż to właśnie one mogą generować najwyższe wydatki w razie niespodziewanych wypadków.
Aby ubezpieczenie turystyczne zapewniało optymalne poczucie bezpieczeństwa podczas podróżowania, suma ubezpieczenia powinna być dopasowana do destynacji. W niektórych krajach dostęp do opieki medycznej jest nie tylko płatny, ale też wyjątkowo drogi. Do takich państw należą m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Australia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Jaka wysokość sumy gwarancyjnej dla kosztów leczenia okaże się wystarczająca? Jeśli wybierasz się do jednego z krajów europejskich, 200 tys. złotych to absolutne minimum, aby móc czuć się bezpiecznie. Na wyjazd poza Europę zaleca się ubezpieczenia kosztów leczenia na co najmniej 500 tys. złotych. W przypadku krajów z najdroższymi usługami medycznymi może się okazać, że to wciąż za mało. W związku z tym warto tu postawić na jeszcze wyższą sumę gwarancyjną.
Co się stanie, gdy wybierzesz zbyt niską sumę gwarancyjną? Ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia do jej wysokości. Pozostałe opłaty, które mogą okazać się niemałe, przyjdzie Ci jednak uregulować z własnej kieszeni.
Suma ubezpieczenia ma duże znaczenie również wtedy, gdy kupujesz NNW. Ewentualne odszkodowanie za szkodę likwidowaną z takiej polisy będzie stanowiło procentową część sumy ustalonej przy podpisywaniu umowy. To, ile procent zostanie wypłacone, zależy od rozmiaru szkody. Przykładowo, złamanie kończyn to zazwyczaj uszczerbek zdrowia na poziomie od 1 do 10%. Natomiast całkowita utrata kończyny lub poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych oznaczają już odszkodowanie w wysokości 50-90% sumy ubezpieczenia.
Podawanie wrażliwych danych osobowych, takich jak np. imię i nazwisko, PESEL czy adres zamieszkania, powinno zawsze budzić wątpliwości i wzmagać ostrożność. W przypadku porównywarki ubezpieczeń turystycznych KioskPolis.pl nie ma jednak powodów do obaw.
Wszystkie informacje są zabezpieczane przed dostępem niepowołanych osób za pomocą zaawansowanego systemu informatycznego i certyfikatu SSL. Udostępnione opcje płatności online również zapewniają bezpieczeństwo podczas dokonywania transakcji.
Informacje, które zostaną podane w kalkulatorze, są wykorzystywane tylko w jednym celu: do przedstawienia ofert ubezpieczeń turystycznych. Jeśli zdecydujesz się na zakup jednej z zaproponowanych opcji, dostęp do nich zyska tylko to konkretne towarzystwo, z którym podpiszesz umowę. Pełne informacje odnośnie wykorzystywania danych osobowych można znaleźć w regulaminie serwisu i polityce prywatności.
Nie da się ukryć, że korzystanie z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych KioskPolis.pl oznacza dużą oszczędność czasu. Co więcej, używanie go nie wiąże się z żadnymi opłatami, ani jawnymi, ani ukrytymi, bo jest to w stu procentach darmowe narzędzie. Jedyne, za co przyjdzie Ci zapłacić, to składka ubezpieczeniowa za wybrany produkt – bez żadnych dodatkowych prowizji za pośrednictwo w zakupie.
Interesuje Cię ubezpieczenie od konkretnego towarzystwa, czy szukasz po prostu najkorzystniejszej oferty dla siebie? W kalkulatorze KioskPolis.pl znajdziesz propozycje od najlepszych ubezpieczycieli działających na terenie Polski. Obecnie masz do wyboru ubezpieczenia podróżne od takich firm, jak:
Jednym z warunków zawarcia umowy ubezpieczenia turystycznego jest podanie celu podróży. Dlaczego? Poziom ryzyka ubezpieczeniowego w poszczególnych krajach zależy od wielu czynników, m.in. od sytuacji politycznej czy przestępczości lokalnej. Trzeba też wziąć pod uwagę ewentualne koszty sprowadzenia ubezpieczonych do kraju, które rosną z każdym kolejnym kilometrem oddalającym Cię od domu. Wybór oferty dopasowanej pod kątem zakresu terytorialnego oznacza poczucie bezpieczeństwa i pewność, że polisa zadziała, gdy rzeczywiście dojdzie do jakiejś szkody.
Ubezpieczenia turystyczne dzielą się zazwyczaj na trzy grupy, jeśli wziąć pod uwagę kryterium terytorialne. Do pierwszej z nich zaliczają się produkty przydatne podczas podróżowania po Polsce. W drugiej znajdują się ubezpieczenia turystyczne działające na terenie Europy, za wyłączeniem niektórych państw wskazanych w OWU. Ostatni i najszerszy zakres terytorialny obejmuje cały świat. Taka polisa okazuje się dobrym wyborem, jeśli planujesz obranie bardziej egzotycznego celu podróży, którzy leży na innym kontynencie.
Przed zakupem ubezpieczenia podróżnego trzeba zawsze podać, jaki jest cel Twojego wyjazdu. Dlaczego? Niektóre destynacje wakacyjne są szczególnie znane z pewnych aktywności, którym oddają się odwiedzający je turyści. Jeśli są wśród nich aktywności ekstremalne (np. nurkowanie, surfowanie, skoki na bungee czy wspinaczka wysokogórska), może to wpłynąć na podwyższenie składki ubezpieczeniowej poprzez konieczność zakupu dodatkowej klauzuli do ubezpieczenia turystycznego.
Co istotne, celem podróży może być również praca zarobkowa lub udział w imprezach zakładających spożycie alkoholu. W tym przypadku też będą potrzebne dodatkowe klauzule, aby ochrona ubezpieczeniowa objęła zdarzenia wynikające z takich sytuacji.
Wypadki przy pracy zdarzają się częściej niż myślisz, zwłaszcza w przypadku pracy fizycznej i z wykorzystaniem ciężkich, przemysłowych maszyn. Jeśli do takiego zdarzenia dojdzie za granicą, będzie Ci potrzebna profesjonalna pomoc medyczna, a dostęp do niej zapewni tylko ubezpieczenie podróżne z klauzulą rozszerzającą zakres ochrony o sytuacje wynikające z wykonywania obowiązków zawodowych.
Wybierasz się za granicę do pracy stałej lub sezonowej? Zapewnij sobie optymalne poczucie bezpieczeństwa, kupując odpowiednie ubezpieczenie. W kalkulatorze KioskPolis.pl znajdziesz wiele korzystnych ofert do wyboru.
Możliwość zakupu ubezpieczenia podróżnego online sprawia, że teoretycznie można zrobić to na ostatnią chwilę, nawet z płyty lotniska tuż przed wylotem czy też bezpośrednio z docelowego miejsca podróży. Warto jednak mieć świadomość tego, że niektóre towarzystwa stosują karencję, która sprawia, że ochrona ubezpieczeniowa zaczyna działać dopiero po upływie pewnego czasu. Poniżej prezentujemy aktualną długość karencji u różnych ubezpieczycieli.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Okres karencji dla ubezpieczenia podróżnego |
---|---|
Allianz | 3 dni, jeśli polisa zostanie kupiona poza granicami Polski |
AXA | 4 godziny od opłacenia składki |
Generali | 48 godzin, jeśli polisa zostanie kupiona poza granicami Polski |
ERGO Hestia | 1 dzień od zakupu ubezpieczenia |
LINK4 | 3 dni, jeśli polisa zostanie kupiona poza granicami Polski |
mtu24.pl | 1 dzień od zakupu ubezpieczenia |
Nationale Nederlanden | 4 godziny od opłacenia składki lub 3 dni, jeśli polisa zostanie kupiona poza granicami Polski |
Proama | 48 godzin, jeśli polisa zostanie kupiona poza granicami Polski |
Signal Iduna | 1 godzinę lub 3 dni, jeśli polisa zostanie kupiona poza granicami Polski |
Europa Ubezpieczenia | 2 dni, jeśli polisa zostanie kupiona poza granicami Polski |
UNIQA | 3 dni od opłacenia składki |
Wiener | 3 dni, jeśli polisa zostanie kupiona poza granicami Polski |
Jeśli chcesz wybierać spośród wielu ofert od kilkunastu ubezpieczycieli, nie zwlekaj z zakupem ubezpieczenia podróżnego. Dopełnij wszystkich formalności z wyprzedzeniem, a ochrona ubezpieczeniowa obejmie Cię już od pierwszej minuty podróży.
Konkretne wymagania względem potencjalnych klientów zależą od polityki wewnętrznej konkretnego towarzystwa. Zazwyczaj wystarczy tylko mieć polski PESEL, adres zamieszkania na terenie Polski i adres mailowy, na który zostanie wysłana polisa – i już można kupić ubezpieczenie turystyczne.
Ochroną ubezpieczeniową może zostać objęta nie tylko osoba dokonująca zakupu, ale też wszyscy, którzy podróżują wraz z nią. Nie ma tu znaczenia ani wiek, ani stopień pokrewieństwa między uczestnikami wyjazdu, czy też jego brak. Ubezpieczenie może zostać kupione tak dla dzieci, jak dla seniorów, a także dla rodziny lub wspólnie podróżujących przyjaciół.
Kupujesz ubezpieczenie wyjazdu tylko dla siebie czy dla większej grupy? Do zrealizowania transakcji potrzebujesz podstawowych danych wszystkich uczestników podróży, a dokładnie:
Należy też znać cel i czas trwania podróży, jak również jej dokładny termin. Ochrona ubezpieczeniowa będzie obejmować tylko osoby wymienione w polisie, w określonym czasie i na tym obszarze, który został wskazany przy zakupie.
Posiadanie choroby przewlekłej oznacza wiele niedogodności, w tym możliwość nagłego pogorszenia stanu zdrowia bez szansy na przewidzenie tego z wyprzedzeniem. Z punktu widzenia ubezpieczyciela oznacza to wysokie ryzyko wystąpienia konieczności skorzystania z porady lekarskiej lub pobytu szpitalu. Dodatkowa klauzula rozszerzająca zakres ochrony ubezpieczeniowej oznacza dla Ciebie bezpieczeństwo, że w razie sytuacji zagrażającej Twojemu zdrowiu i życiu otrzymasz najlepszą pomoc medyczną, jaka jest możliwa.
Każde towarzystwo inaczej definiuje choroby przewlekłe. Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego warto się upewnić, czy Twoja przypadłość na pewno jest objęta zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Najczęściej zalicza się do niego cukrzycę, epilepsję, niewydolność serca, astmę i różnego typu nowotwory.
Uprawianie większości sportów niesie za sobą ryzyko wystąpienia jakiegoś urazu. O ile w przypadku jogi jest to co najwyżej naciągnięcie jakiegoś mięśnia, o tyle jazda na nartach, skoki na bungee czy paralotniarstwo mogą oznaczać wypadek o potencjalnie groźniejszych skutkach.
Jeśli planujesz aktywny wypoczynek, upewnij się, jak do tej kwestii podchodzi wybrany ubezpieczyciel, i kup odpowiednie rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej. Do wyboru masz przede wszystkim trzy opcje: sporty sezonowe (np. jazda na nartach lub snowboardzie, surfing i nurkowanie), sporty wysokiego ryzyka (np. wspinaczka górska, skoki ze spadochronem i trekking wysokogórski) i sporty ekstremalne (np. bouldering, motolotniarstwo i szybownictwo). Dzięki temu polisa zadziała nawet wtedy, gdy do zdarzenia dojdzie podczas oddawania się takim aktywnościom.
To, ile zapłacisz za ubezpieczenie na czas podróży, zależy od wielu czynników. Dzielą się one na trzy grupy:
Kupując ubezpieczenie podróży zagranicznej, nie warto kierować się jedynie ceną. Im dalej znajdujesz się od domu, tym więcej trudności mogą generować niespodziewane sytuacje. Jeśli będziesz mieć polisę o odpowiednio dobranym zakresie ochrony ubezpieczeniowej, uporasz się z nimi bez stresu. Zatem wyjazd przebiegnie w spokojnej atmosferze i nie będzie wiązać się z dodatkowymi wydatkami. Taki spokój ducha zapewni Ci ubezpieczenie podróżne, za które zapłacisz od kilku do kilkunastu złotych dziennie, co w obliczu wszystkich kosztów wyjazdu nie jest dużą kwotą.
Kalkulator ubezpieczeń turystycznych oblicza wysokość składki na podstawie uzupełnionych informacji. Przede wszystkim, należy podać datę wyjazdu i powrotu oraz docelowe miejsce podróży, a także datę urodzenia każdej z ubezpieczanych osób. Warto przy tym pamiętać, że dobre kalkulatory ubezpieczeń turystycznych pozwalają na wyszukanie i wykupienie polisy dla wszystkich podróżujących. Wystarczy wpisać podstawowe dane o każdym z nich, a zaoferowana zostanie składka za ubezpieczenie wszystkich zgłoszonych w formularzu osób.
Inna wysokość składki zostanie zaproponowana osobie planującej spokojny wypoczynek, a inna entuzjaście sportów wyczynowych. Wynika to z tego, że w niektórych okolicznościach, takich jak m.in. wspomniane sporty wyczynowe, szansa na to, że ubezpieczenie podróżne będzie potrzebne, jest o wiele większa. Pewne kraje są też uważane za niebezpieczne, np. ze względu na gwałtowne zjawiska atmosferyczne, dziką przyrodę czy niepewną sytuację polityczną. Jeżeli planujesz wycieczkę do jednego z nich, to również zostanie to uwzględnione podczas szacowania ceny polisy.
Kupując ubezpieczenie turystyczne, nie warto kierować się tylko ceną. Zamiast tego zwróć uwagę na zakres ochrony ubezpieczeniowej i sumy gwarancyjne dla poszczególnych produktów, które zawiera Twoja polisa. To od tego zależy bowiem poczucie bezpieczeństwa podczas podróży.
Jeśli w Twoim przypadku zachodzi konieczność rozszerzenia podstawowej ochrony ubezpieczeniowej, zapoznaj się też z dostępnymi produktami dodatkowymi i opcjonalnymi klauzulami. Dzięki temu zyskasz pewność, że ubezpieczenie podróżne zadziała wtedy, gdy powinno, i nic Cię nie zaskoczy.
Kalkulator ubezpieczenia turystycznego KioskPolis.pl umożliwia sprawdzenie cen zarówno dla już zaplanowanych podróży, jak i tych, które aktualnie odbywają się tylko palcem po mapie. W narzędziu znajduje się miejsce na wpisanie dowolnej daty w przyszłości. Masz zatem możliwość sprawdzenia tego, ile wyniesie Cię składka w różnych terminach, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.
Warto mieć świadomość tego, że w ramach ubezpieczenia turystycznego obowiązują pewne sytuacje, w których odpowiedzialność ubezpieczyciela zostaje wyłączona. Należą do nich m.in. zdarzenia wynikające z wybuchu konfliktu zbrojnego lub wystąpienia ataku terrorystycznego. Jeśli dojdzie do takiego aktu przemocy, polisa nie zadziała, zatem przyjdzie Ci uporać się z zagrożeniem na własną rękę.
Jak unikać ryzyka w tym zakresie? Pomocne na pewno będzie śledzenie informacji na podróżujących publikowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które dotyczą sytuacji w regionie, oraz komunikatów od lokalnych władz. Dobrym pomysłem będzie także zarejestrowanie podróży w systemie „Odyseusz”, który pozwala śledzić Polaków znajdujących się za granicą i mogących potrzebować pomocy w kryzysowej sytuacji.
Jeśli wybierasz się do obszarów o podwyższonym ryzyku wystąpienia konfliktów zbrojnych czy manifestacji, które mogą przybrać agresywny obrót, rozważ zakup dodatkowej klauzuli wojny lub aktów terroru. Dzięki niej koszty leczenia zostaną rozszerzone o zdarzenia wynikające z takich sytuacji. W niektórych towarzystwach otrzymasz też dodatkowe assistance, które pomoże Ci uporać się z problemami na miejscu i bezpiecznie zaplanować powrót do kraju.
Choć coraz mniej słyszy się o pandemii, kolejne warianty COVID-u wciąż się szerzą i mogą doprowadzić do problemów podczas podróży. W niektórych krajach nadal obowiązują obostrzenia pandemiczne, co może wiązać się z koniecznością odbycia kwarantanny czy przyjęcia szczepionki na miejscu. Warto sprawdzić ten fakt przed wybraniem destynacji, żeby oszczędzić sobie problemów.
Co jeśli o sytuacji pandemicznej dowiesz się dopiero na miejscu? Zwróć uwagę na to, że epidemia należy niemal zawsze do wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może się zatem okazać, że nie będzie Ci przysługiwać pomoc ubezpieczyciela w razie leczenia, hospitalizacji czy pobytu na kwarantannie.
Wybierając ubezpieczenie podróżne, warto sprawdzić tę kwestię. Niektóre towarzystwa obejmują skutki pandemiczne standardowym zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Dzięki temu masz pewność, że złapanie COVID-u nie sprawi, że polisa przestanie działać.
W podstawowym zakresie ubezpieczenie turystyczne obejmuje zwykle koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW i OC w życiu prywatnym. Zależy to jednak od polityki wewnętrznej konkretnego towarzystwa.
W kalkulatorze KioskPolis.pl znajdują się oferty jedynie od najlepszych ubezpieczycieli działających na terenie Polski. O ile dobierzesz zakres ochrony do własnych potrzeb, ubezpieczenie zapewni Ci optymalne poczucie bezpieczeństwa.
Składka za ubezpieczenie podróżne na 7 dni wynosi najczęściej od kilkunastu do ponad stu złotych. Wiele zależy od destynacji oraz celu podróży. Przykładowo, ubezpieczenie z klauzulą sportów ekstremalnych będzie droższe niż to, które zakłada jedynie zwiedzanie i pobyt na plaży.
Najlepsze ubezpieczenie turystyczne to takie, które odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom. Przed zakupem zastanów się nad tym, gdzie wyjeżdżasz i co zamierzasz robić na miejscu, a dopiero później dobierz odpowiednie sumy ubezpieczenia i dodatkowe klauzule.
EKUZ zapewnia dostęp do opieki medycznej w bardzo okrojonym zakresie, a do tego nie zawsze bez dopłaty. Wybierając ubezpieczenie turystyczne, możesz liczyć na pomoc medyczną w szerszym zakresie, a jeśli wybierzesz odpowiednie sumy gwarancyjne – ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty leczenia, hospitalizacji i zakupu leków.
Należy pamiętać o tym, aby dokupić dodatkową klauzulę do ubezpieczenia turystycznego, która obejmuje szkody powstałe podczas pracy.
Każde towarzystwo podchodzi do tej kwestii inaczej i stosuje inny okres karencji. Najlepiej zrobić jak najszybciej, nawet tydzień przed wyjazdem, aby mieć pewność, że ochrona ubezpieczeniowa będzie działać już od pierwszego dnia podróży.