Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia NNW?

Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia NNW?

4.8/5 - (Ocen: 5)

Dzięki ubezpieczeniu NNW otrzymasz pieniądze, gdy doznasz urazu ciała lub rozstroju zdrowia. W zależności od obszaru życia, na który wykupisz NNW, polisa będzie Cię chroniła w innych sytuacjach. W artykule skupiliśmy się na NNW samochodowym. Przekonaj się, jakich formalności musisz dopełnić, aby ochrona zaczęła obowiązywać.

Polisa NNW może zapewnić ochronę w szerokim zakresie sytuacji, więc jest popularnym produktem, więc warto wiedzieć, jakie dokumenty do odszkodowania NNW są potrzebne. Wybierając konkretny pakiet, ważne jest, aby zapoznać się z ogólnymi warunkami. Ma to znaczenie w kontekście tego, jak będzie można skorzystać z polisy.

NNW jest ubezpieczeniem, które występuje w odmiennych pakietach, które kierowane są do różnych grup docelowych. Jedną z popularnych wersji jest polisa kierowana do kierowców samochodów. Natomiast w zależności od wybranego produktu, należy brać pod uwagę, że nieco inne dokumenty do ubezpieczenia NNW, trzeba będzie przygotować. Zanim wybierze się konkretne ubezpieczenie NNW samochodu, warto zapoznać się z wymaganiami, z którymi można spotkać się w towarzystwie. Ma to duże znaczenie, gdy trzeba będzie skorzystać z polisy. Gdy nie spełni się ustalonych w umowie formalności, wówczas może dojść do sytuacji, gdy uzyskanie odszkodowania nie będzie możliwe lub będzie bardzo utrudnione.

Co sprawdzić przy wyborze ubezpieczenia NNW?

Wybierając jakiekolwiek ubezpieczenie, które nie jest obowiązkowe, trzeba dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami zapisanymi w umowie. Do polis, przy których trzeba to zrobić, zalicza się ubezpieczenie AC. Podobnie jest, gdy planuje się zakup NNW. Warto dokładnie sprawdzić jakie dokumenty do NNW powinno się przygotować, gdy trzeba uzyskać środki finansowe od towarzystwa reasekuracji. Często takie produkty kupuje się w pakiecie. Wówczas kupuje się równocześnie ubezpieczenie OC, a także dodatkowe produkty. Zatem niezbędne jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu, aby móc zapoznać się z poszczególnymi zapisami w umowach. Jednak często NNW kupowane jest oddzielnie.

To ubezpieczenie przydatne dla osób, które:

 • uprawiają sport,
 • wyjeżdżają na wakacje.

Często na taki produkt decydują się, także rodzice dzieci w wieku szkolnym.

utrata zdrowia a ubezpieczenie nnw

Od czego zależy koszt polisy NNW?  

W zależności od zakresu ochrony można spotkać się z nieco inną wysokością składki, którą trzeba regularnie płacić.

Cena ubezpieczenia będzie zależna od:

 • sumy ubezpieczenia,
 • stanu zdrowia,
 • wieku,
 • zawodu.

Na podstawie takich cech polisy towarzystwo reasekuracji ustala ryzyko, które wpłynie na wysokość składki. Natomiast suma ubezpieczenia bezpośrednio wpłynie na odszkodowanie NNW w dokumentach.  Zatem gdy chce się uzyskać wyższe kwoty przy poszczególnych rodzajach zdarzeń, wówczas trzeba zdecydować się na polisę z większą sumą gwarantowaną.

Dlaczego trzeba zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia?

Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie, warto poświęcić czas między innymi na wybranie produktu spełniającego oczekiwania. W celu wyszukania produktu na korzystnych warunkach może być wykorzystana porównywarka OC AC. Natomiast wstępne informacje o polisie nie mogą być kluczowe przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o dokonaniu zakupu. Konieczne jest dokładne zapoznanie się z umową. W niej zapisane będzie między innymi, jakie obowiązki ciążą na ubezpieczonym. Dotyczy to między innymi tego, jakie dokumenty do odszkodowania NNW trzeba będzie przedstawić towarzystwu reasekuracji. Rozpoczęcie starania się o uzyskanie środków finansowych z towarzystwa reasekuracji wymaga wypełnienia odpowiedniego wniosku. W większości towarzystw ubezpieczeniowych można je znaleźć za pośrednictwem stron firmowych. Jednak zawsze można się bezpośrednio skontaktować z ubezpieczycielem. W ten sposób można uzyskać informacje, gdzie można znaleźć odpowiedni formularz. Ewentualnie zostanie on wysłany bezpośrednio na skrzynkę e-mail. Często można liczyć, także na pomoc przy wypełnianiu wniosku. W ten sposób można mieć pewność, że dokumenty potrzebne do uzyskania odszkodowania NNW będą prawidłowo uzupełnione.

Kontaktując się z firmą ubezpieczeniową w sprawie formularza o odszkodowanie z NNW, warto przygotować takie dokumenty jak:

 • numer ubezpieczenia,
 • numer dowodu i PESEL poszkodowanych,
 • dane kontaktowe,
 • informacje o jednostce policji, która przyjmowała zgłoszenie dotyczące wypadku.

Wypełniając dokumenty ubezpieczenia NNW o odszkodowanie, trzeba przedstawić szczegóły dotyczące przebiegu wypadku. Wskazać trzeba, także rodzaj urazów, których się doznało. Będzie to miało bezpośredni wpływ na wysokość środków finansowych, które będzie można uzyskać od towarzystwa reasekuracji. Gdy przy wypadku byli świadkowie, wówczas dobrze jest wpisać ich dane.

W zależności od skutków wypadku trzeba przedstawić przy staraniu się o odszkodowanie z NNW także:

 • dokumentację medyczną,
 • akta zgonu.

Dokumentacja medyczna powinna być aktualna. Dodatkowo we wniosku trzeba wpisać, także numer rachunku bankowego, na który będą miały być wpłacone środki finansowe pochodzące z odszkodowania.

rozstrój zdrowia a ubezpieczenie nnw

Jakie dokumenty do podpisania umowy NNW trzeba przygotować?

Określone dokumenty do ubezpieczenia NNW trzeba przedstawić, także w momencie decydowania się na podpisanie umowy. Podobnie jak starając się o prawo jazdy dla niepełnosprawnych, niezbędne jest potwierdzenie tożsamości. Dane muszą być prawidłowo wpisane, gdyż będzie to miało bezpośrednie przełożenie na możliwość uzyskania w przyszłości odszkodowania. Warto także pamiętać, że gdy ma się polisę w innym towarzystwie reasekuracji, wówczas trzeba dysponować umową jej zawarcia. Gdy kupuje się NNW komunikacyjne, wówczas trzeba przygotować, także szczegółowe dane dotyczące samochodu, począwszy od stanu technicznego, a kończąc na zdarzeniach związanych z autem. 

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

5/5 – (Ocen: 4) Sprowadziłeś samochód z zagranicy? Świetnie – teraz tylko dopełnij wszystkich formalności dotyczących jego rejestracji, a będziesz mógł swobodnie poruszać się nim po polskich drogach. Nie zapomnij też o ubezpieczeniu – zarówno o OC na […]

więcej
Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

5/5 – (Ocen: 3) Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za […]

więcej
Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

5/5 – (Ocen: 4) Twoje auto zostało uszkodzone w kolizji lub wypadku samochodowym, skutkiem czego wylądowało w warsztacie? Zostałeś tym samym pozbawiony środku transportu i martwisz się, że będziesz zmuszony dojeżdżać komunikacją miejską lub wydać krocie na taksówki? […]

więcej
Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

5/5 – (Ocen: 2) Gdy korzysta się z polis komunikacyjnych, warto wiedzieć między innymi, jak sprawdzić VIN samochodu. Zawiera on wszystkie informacje o pojeździe. Z tego powodu wykorzystywany jest w wielu sytuacjach, począwszy od zarejestrowania auta, aż po […]

więcej