Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia NNW?

Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia NNW?

Dzięki ubezpieczeniu NNW otrzymasz pieniądze, gdy doznasz urazu ciała lub rozstroju zdrowia. W zależności od obszaru życia, na który wykupisz NNW, polisa będzie Cię chroniła w innych sytuacjach. W artykule skupiliśmy się na NNW samochodowym. Przekonaj się, jakich formalności musisz dopełnić, aby ochrona zaczęła obowiązywać.

Co to jest NNW?

NNW to ubezpieczenie o szerokim obszarze zastosowania – sprawa się w życiu prywatnym, podróży czy podczas jazdy samochodem. Występuje w odmiennych pakietach skierowanych do konkretnych grup docelowych. Można wykupić NNW dla dziecka, studenta, turysty czy osoby, która jedzie za granicę w celu zarobkowym. Pełne informacje o ubezpieczeniu NNW znajdziesz w poradniku: Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

utrata zdrowia a ubezpieczenie nnw

NNW samochodowe to polisa nieobowiązkowa, nabywana dobrowolnie. Warto wiedzieć, że działa kompleksowo – chroni nie tylko kierowcę samochodu, ale również pasażerów. Aby ją wykupić, trzeba wcześniej mieć podstawowe ubezpieczenie OC. Popularny okres trwania ochrony to rok, jednak bez trudu wykupisz NNW na krócej, np. na sam czas trwania podróży zagranicznej, jeśli to właśnie wtedy chcesz zapewnić sobie i bliskim większą ochronę.

Jak wykupić ubezpieczenie NNW samochodowe?

Istnieje wiele dróg zakupu ubezpieczenia NNW. Możesz to zrobić osobiście, aby od razu podpisać dokumenty. Możesz zadzwonić, aby uruchomić procedurę zakupu. Możesz też nabyć polisę online, np. w porównywarce ubezpieczeń KioskPolis.pl. W ostatniej sytuacji nie jesteś ograniczony czasowo. Jeśli pracujesz do późna, z oferty możesz skorzystać nawet w nocy.

Sprawdź ceny OC i AC

Jeżeli planujesz wykupić ubezpieczenie NNW w towarzystwie, w którym masz już OC, dodatkowe dokumenty nie będą Ci potrzebne, z racji iż firma posiada wszystkie niezbędne dane. Jeśli jednak chcesz nabyć pierwsze ubezpieczenie bądź zmienić towarzystwo, przygotuj:

  • dowód osobisty – poświadczy Twoją tożsamość,
  • prawo jazdy – w formularzu należy podać m.in. datę wydania dokumentu,
  • dowód rejestracyjny – tu znajdziesz pojemność i moc silnika, jak również inne dane dotyczące samochodu, o których na co dzień możesz nie pamiętać,
  • umowę polisy – jeśli jesteś ubezpieczony w innym miejscu, będzie Ci potrzebna umowa zawarcia polisy.

WYKUPIENIE NNW A WSPÓŁWŁASNOŚĆ SAMOCHODU

Nie ma znaczenia, który ze współwłaścicieli samochodu wykupi ubezpieczenie NNW dla dzielonego pojazdu. Jeśli jednak chce to zrobić u nowego ubezpieczyciela, będzie potrzebował danych pozostałych współwłaścicieli. Są to m.in.: imiona i nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania, daty wydania prawa jazdy.

Pamiętaj, że jeżeli chcesz wykupić ubezpieczenie NNW dla samochodu nowego, jeszcze nie zarejestrowanego, potrzebna Ci będzie również umowa kupna-sprzedaży. Towarzystwo ubezpieczeniowe spisze z niej informacje, które w przeciwnym wypadku uzyskałby dzięki dowodowi rejestracyjnemu.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?

Skoro poszukujesz informacji na temat dokumentów niezbędnych do wykupienia ubezpieczenia NNW, może Cię zainteresować również kwestia dokumentów potrzebnych do uzyskania odszkodowania, gdy dojdzie do utraty zdrowia.

Nie przejmuj się, jeśli nie potrafisz wypełnić wniosku lub nie wiesz, skąd wziąć formularz – z tym pomoże Ci ubezpieczyciel. Kontaktując się z nim, przygotuj następujące dane: numer ubezpieczenia NNW, imię i nazwisko (lub nazwę firmy) ubezpieczającego, imiona i nazwiska, numery dowodu oraz numery PESEL poszkodowanych, ich dane kontaktowe, dane jednostki policji przyjmującej zgłoszenie. W formularzu zostaniesz poproszony o opisanie wypadku, podczas którego doszło do utraty zdrowia, a także o podanie rodzaju uszkodzeń ciała. Jeśli wypadkowi towarzyszyli świadkowie, ich dane również możesz uwzględnić w formularzu odszkodowania.

rozstrój zdrowia a ubezpieczenie nnw

Niezbędne Ci będą także:

  • numer rachunku bankowego, na który ma zostać wypłacone odszkodowanie. Możesz upoważnić do odbioru pieniędzy inną osobę,
  • pełna dokumentacja medyczna z leczenia – od postawionej diagnozy do przeprowadzonych zabiegów, jeśli już miały miejsce,
  • akt zgonu, jeżeli doszło do śmierci.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Wykup ubezpieczenie NNW, by ochronić siebie i pasażerów podczas jazdy. Nabądź je wraz z podstawową polisą OC, żeby zaoszczędzić pieniądze – w pakiecie polisy wychodzą taniej. Skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń i znajdź najkorzystniejszą ofertę.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? Dowiedz się, kiedy Twój samochód będzie w pełni bezpieczny!

Ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? Dowiedz się, kiedy Twój samochód będzie w pełni bezpieczny!

Gwałtowny wiatr, ostra ulewa czy grad mogą dotkliwie uszkodzić auto. Koszty naprawy takich szkód są zwykle bardzo duże, dlatego warto zawczasu przygotować się na taką ewentualność. Jaką polisę należy wykupić, by uzyskać ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? […]

więcej
Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

Sprowadziłeś samochód z zagranicy? Świetnie – teraz tylko dopełnij wszystkich formalności dotyczących jego rejestracji, a będziesz mógł swobodnie poruszać się nim po polskich drogach. Nie zapomnij też o ubezpieczeniu – zarówno o OC na 30 dni, jak i […]

więcej
Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Twoje auto zostało uszkodzone w kolizji lub wypadku samochodowym, skutkiem czego wylądowało w warsztacie? Zostałeś tym samym pozbawiony środku transportu i martwisz się, że będziesz zmuszony dojeżdżać komunikacją miejską lub wydać krocie na taksówki? Sprawdź, czy przysługuje Ci […]

więcej
Jak dokładnie wygląda zgłoszenie szkody w PZU? Wyjaśniamy!

Jak dokładnie wygląda zgłoszenie szkody w PZU? Wyjaśniamy!

Masz samochód ubezpieczony w PZU i właśnie przytrafił Ci się wypadek lub inna nieprzyjemna sytuacja na drodze? Nie wiesz, co powinieneś teraz zrobić, by na pewno otrzymać odszkodowanie oraz należytą pomoc? Wyjaśniamy, jak wygląda zgłoszenie szkody w PZU! […]

więcej