Indywidualne ubezpieczenie na życie

Indywidualne ubezpieczenie na życie

5/5 - (Ocen: 1)

Jednym z najbardziej popularnych polis są indywidualne ubezpieczenia na życie. Często takie produkty kuszą atrakcyjną składką. Natomiast zanim podejmie się decyzję o zakupie tego typu polisy, ważne jest ustalenie, jakie korzyści będzie można uzyskać.

Na ubezpieczenia indywidualne na życie powinny zdecydować się szczególnie te osoby, które założyły już rodzinę. Polisa pozwala uzyskać wsparcie finansowe w trudnej sytuacji życiowej. Zatem osoba, która jest jedynym żywicielem rodziny, powinna rozważyć zakup takiego produktu. Oczywiście, zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnego typu polisy, warto sprawdzić różne wersje dostępne na rynku. Należy brać pod uwagę, że korzystać można, także z takich opcji, jak ubezpieczenie na życie dla rodziny. Różnice pomiędzy różnymi typami polis na życie obejmują przede wszystkim zakres ochrony.

Czym charakteryzuje się indywidualne ubezpieczenie na życie?

Polisy na życie to produkty, które są stworzone z myślą o osobach, które chcą przede wszystkim zabezpieczyć rodzinę przed sytuacjami losowymi. Będąc jedynym żywicielem rodziny, można zapewnić wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do śmierci. Natomiast ochrona ubezpieczenia może gwarantować również wypłatę po wystąpieniu uszczerbku na zdrowiu, kalectwa po wypadku. Zatem polisa na życie to produkt, który pozwala lepiej zaplanować przyszłość. Warto to brać pod uwagę przy ustalaniu zakresu ochrony. W odróżnieniu od takich ofert jak ubezpieczenie na życie dla seniorów typowa polisa jest kierowana do osób aktywnych zawodowo. Dodatkowo ubezpieczenia na życie indywidualne wybierane są najczęściej przez osoby, które mają dzieci. Celem takiego produktu jest zapewnienie możliwości uzyskania środków finansowych po śmierci rodzica. Oczywiście decyzja o opłacalności korzystania z polis na życie o określonym zakresie ochrony zależy od indywidualnych preferencji, sytuacji finansowej i życiowej. 

Co zapewni dodatkowe indywidualne ubezpieczenie na życie?

Dobre ubezpieczenia na życie indywidualne mają szeroki zakres ochrony. Zatem zawsze warto sprawdzić, czy można z rozszerzenia polisy skorzystać na korzystnych warunkach cenowych.

Dodatkowo ochrona może obejmować między innymi:

 • wypłatę przy hospitalizacji,
 • środki finansowe wypłacone przy operacji chirurgicznej,
 • poważne zachorowanie,
 • powiększenie się rodziny,
 • uszkodzenie ciała,
 • zgon członka rodziny ubezpieczonego.

Zanim podejmie się decyzję o wykupieniu dodatkowych opcji, warto sprawdzić między innymi to, ile zwiększy się składka. Nie zawsze dodatkowe indywidualne ubezpieczenie na życie będzie opłacalne, ale gdy nie zwiększy nadmiernie opłat za polisę, wówczas będzie można korzystać z lepszego zabezpieczenia przed różnymi sytuacjami życiowymi.

W jakiej cenie można kupić indywidualne ubezpieczenie na życie?

Zanim podejmie się decyzję o zakupie polisy na życie, warto zapoznać się z dostępnymi na rynku warunkami cenowymi. Dobrym rozwiązaniem będzie, gdy sprawdzi się ubezpieczenia na życie ranking. To porównanie różnych produktów, które oferowane są przez poszczególne firmy. Sprawdzić można w ten sposób zakres ochrony ubezpieczeniowej, jak i też warunki cenowe. Koszt polisy przekładać się będzie na długoterminowe wydatki. Zatem zawsze lepszym rozwiązaniem jest, gdy indywidualne ubezpieczenia na życie są dostępne na warunkach, na które można sobie pozwolić. Najgorszą sytuacją jest, gdy postawi się na taką polisę, która po pewnym czasie nie będzie można finansować. Często lepszym rozwiązaniem będzie standardowa, dostępna na przeciętnych warunkach cenowych polisa, niż nadmiernie rozbudowana i kosztowna.

Na wysokość składki przy polisach na życie wpływają:

 • charakter wykonywanej pracy,
 • stan zdrowia,
 • suma ubezpieczenia,
 • wiek ubezpieczonego,
 • zakres ochrony.

Należy brać pod uwagę, że cena za indywidualne ubezpieczenie na życie może różnić się, także pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi. Z tego powodu dokładna analiza rynku jest wskazana. Sprawdzając między innymi ranking firm ubezpieczeniowych w Polsce, można znacznie lepiej ocenić, która firma będzie w stanie zapewnić korzystne warunki współpracy. Dotyczyć to może zakresu ochrony, do której można uzyskać dostęp, a także cen za polisę o określonych zapisach w umowie. Nawet przy niższych składkach można korzystać z wysokich sum ubezpieczenia. Wpływać będą one na wysokość wypłaty, którą będzie można uzyskać w towarzystwie reasekuracji, gdy dojdzie do konkretnego zdarzenia. Na wysokie sumy gwarantowane można liczyć przy składkach, które wynoszą powyżej stu złotych. Natomiast często wystarczające mogą być niższe sumy ubezpieczeniowe, które wynoszą od kilkunastu do kilkuset tysięcy. Wówczas składka będzie wynosić kilkadziesiąt złotych.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Unilink i CUK – co musisz o nich wiedzieć? Porównanie z KioskPolis.pl

Unilink i CUK – co musisz o nich wiedzieć? Porównanie z KioskPolis.pl

Znalezienie idealnej polisy OC to prawdziwe wyzwanie. Można jednak ułatwić sobie podjęcie decyzji – w tym celu warto skorzystać ze specjalnego serwisu, czyli tzw. porównywarki ubezpieczeń. Dzięki zestawieniu ofert i łatwości obsługi kalkulatora OC/AC, bez problemu można wykupić […]

więcej
Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Zgodnie z przepisami, każdy polski kierowca jest zobowiązany do ubezpieczenia posiadanego pojazdu mechanicznego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Wyjaśniamy, ile wyniosą kary za brak OC w 2021 a także jaka jest kara […]

więcej
Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Chociaż zapięcie pasów jest absolutnie podstawową zasadą bezpieczeństwa podczas jazdy, wiele osób i tak ją ignoruje. Pośpiech, zapominalstwo czy pobłażliwość mogą doprowadzić do tragedii. Z tego względu tak skrajna nieodpowiedzialność jest surowo karana. Wyjaśniamy, z jakimi konsekwencjami wiąże […]

więcej
Auto na abonament – czyli co? Wyjaśniamy!

Auto na abonament – czyli co? Wyjaśniamy!

Czy jesteś jedną z osób, które marzą o nowym samochodzie, jednak stan finansowy nie pozwala na tak kosztowny zakup? Mamy świetną wiadomość – nie musisz kupować, a wystarczy wybrać abonament na samochód. Zastanawiasz się jak to działa i […]

więcej